1-ви МАЈ ВО ИСТАНБУЛ


Истанбул, единствениот град на два континенти! Местото што ги исполнува сите желби на светот и ви ги отвора портите кон непроценлива убавина и историја, град на спротивности и на извонредни традиционални вредности. Многумина го нарекуваат „Главниот град на светот“, други пак „Мостот помеѓу Европа и Азија“. Истанбул е најголемиот град во Турција и еден од најголемите градови во светот, со население од неофицијално над 20 милиони жители.

1. ДЕН             БИТОЛА - ИСТАНБУЛ

29.04.2019      Состанок на групата пред деловните простории на агенцијата во 21.00 часот. Поаѓање за Турција. Патување преку граничниот премин Делчево. Патување со попатни одмори преку Софија, Пловдив – Капикуле (Бугарско-Турска граница).

2. ДЕН             ИСТАНБУЛ

30.04.2019      Пристигнување во Истанбул во утринските часови. Сместување во хотел. Во попладневните часови заминување на панорамски разглед на градот со професионален туристички водич: посета на Таксим, Валенсовиот аквадукт, Шехзаде џамијата, големиот џамиски комплекс Сулејмание, Хиподромот, Султан Ахмет (сината) џамија, мостовите на Босфор. Слободно попладне лични активности. Во вечерните часови ве водиме во посета на плоштадот Таксим и променадната улица долга 4 км богата со голем број на продавници и ресторани. Ноќевање.

3. ДЕН             ИСТАНБУЛ

01.05.2019      Појадок. По појадокот, факултативна посета на Аја Софија (Света Софија) – симболот на зачетоците на Христијанството на тие простори... Факултативна посета на Топ Капи - палатата на султаните, со посета на Харемот и ризницата. Посета на Долма Бахче сарај, последната резиденција на Отоманскјиот Султан и место каде починал големиот татко на Турција Кемал Ататурк. Посета на Капали Чаршија, еден од најатрактивните шопинг центри во светот со близу 4000 дуќани за накит, злато, облека, кожа, антиквитети и др... Посета на национален ресторан (факултативно). Ноќевање.

4. ДЕН             ИСТАНБУЛ - БИТОЛА

02.05.2019     Појадок. По појадокот – факултативно крстарење со брод по Босфорот со локален професионален водич, каде на еден поинаков начин ќе ги доживеете убавините и грандиозноста на овај жив музеј на два континенти. Прошетка низ Златниот рог и продолжување кон Галата Кула и влез во истата, која нуди неповторлива панорама на Истанбул. Посета на Цариградската Патријаршија.  Слободно време за шопинг и уживање низ Истанбул. Во пладневните часови поаѓање за Македонија. Ноќно патување со попатни одмори преку Бугарија.

5. ДЕН            БИТОЛА

03.05.2019    Пристигнување во Битола во раните утрински часови.

ЦЕНА:  6300 денари

 

Во цената на аранжманот Е вклучено:

 • Автобуски превоз на дадената релација според програмата
 • 2 ноќевања со појадок  во хотел со  3* во Истанбул
 • Разглед на Истанбул со професионален водич.
 • Организација, водство и реализација на аранжманот

ВО ЦЕНАТА НА АРАНЖМАНОТ НЕ Е ВКЛУЧЕНО: 
- Патничко осигурување - задолжително 1 € на ден

ЦЕНИТЕ НА ФАКУЛТАТИВНИТЕ ИЗЛЕТИ:

 • Аја Софиа
  Посета на некогашната православна црква, а денес музеј со локален туристички водич (вклучено аудио слушалки)- Цена 15 
 • Топкапи Палата
  Некогашната палата на султаните-Цена 15 
 • Панорамски разглед на Истанбул
  Посета на европскиот и азискиот дел на Истанбул и паркот на лалињата- Цена 15 €
 • Аквариум “Туркуазу” – 12 €
 • Посета на кулата „Сафир“ со 4D кино проекција- 15€ 
 • 5.Крстарење по Босфор
  90 минутно крстарење низ најубавите предели на Истанбул- Цена 20  
 • Долмабахче
  Турскиот Версај на султанит- Цена 20 € 
 • Ноќен Истанбул- Цена 25 €
  Ценар: Emaar Square Mall

  Ценар: Watergarden
  Плоштад Таксим 
 • Пакет 2- 80 € (Намалување од 92€)
  Крстарење по Босфор

  Долмабахче
  Дневна панорама до паркот на лалињата
  Аквариум „Туркуазу“
  Ноќен Истанбул (Таксим, Emmar Square Mall, Watergarden)
 • ВИП пакет- Цена: 125€ (Намалување од 137€)
  Сите тури

НАПОМЕНА:

За реализација на овој аранжман, потребен е минимум од 35 патници. Бројот на места е ограничен.

Односот на 1 € = 62,00 денари.

Во случај на недоволен број на патници агенцијата го задржува правото на откажување на аранжманот најкасно до 5 дена пред поаѓање.

За патувањето важат општите услови за патување на СКТМ и Ана Турс Интернационал

Top