Истражете ги Емиратите


Ден 01, понеделник - Пристигнување во Дубаи

Гости ќе бидат пречекани пред Имиграцискиот оддел од страна на претставник на Арапските авантури, по пристигнувањето на Меѓународниот аеродром во Дубаи, придружувани преку имиграциски формалности и префрлени во хотел за ноќевање. (Забележете дека ова не може да биде приватна услуга)

*******************************

Ден 02, вторник - Турнеја во Абу Даби

Времетраење - Цел ден / време на поаѓање на патувањето (приближно) - 0900 часот

Водич достапен на француски или англиски

Истражете ги панорамските знаменитости и големите обележја на Абу Даби, главниот град на Обединетите Арапски Емирати, на целодневна турнеја.

• Пристигнување во Абу Даби, турнеја на величествената Шеик Зајед Гранд Џамија

• Панорамски разглед на станбеното подрачје на Ал Батеен и кралските палати

• Посетете го селското наследство во кое се прикажани традиционалните времиња

• Застанете во Марина Мол за ручек во една од кафулињата. Ручекот не е вклучен во цената на турата заради разновидните опции на располагање

• Возете по Абу Даби Корнише

• Поминете покрај Ле Лувр Абу Даби за фото-стоп

• Останувајќи го Абу Даби зад себе, се враќате во Дубаи во доцните попладневни часови

• Ручекот не е вклучен во цената на турата

ВАЖНО : ПОСЕТИТЕЛ - КОДЕКС НА ОДНЕСУВАЊЕ

Кодекс на облекување и однесување за Големата џамија на Шеик Зајед

• Скромна, конзервативна, лабава облека; долги ракави, долги здолништа и панталони.

• Нетранспарентна облека.

• Нема шорцеви за мажи.

• Шорцевите и здолништата не смеат да бидат над глуждот.

• Забранета е тесна облека, костими за капење и облека за плажа.

• Чевлите се соблекуваат пред да се влезе во џамијата.

• Шамијата за дами е од суштинско значење (ова може да се обезбеди кога ќе пристигнете).

• Интимно однесување, односно држење раце или бакнување не е прифатливо во светото муслиманско место.

• За сигурност и почит кон обожавателите, посетителите треба да останат во областите на џамијата што се дозволени и да не се движат слободно. Пушењето и храната не се дозволени во областа на џамијата.

• Посетителите се бара да не го допираат Светиот Куран (Светата книга) и други архитектонски елементи во главната молитвена сала.

• СИТЕ жени ќе бидат замолени да носат традиционална наметка (абаја) и шамија (шајла) пред да влезат во џамијата. Гостите можат да носат свои, но сепак мора да бидат затворени (нетранспарентни).

• Децата секогаш треба да бидат надгледувани од родителите. Личната сигурност мора секогаш да се почитува . (Забелешка: Архитектурата вклучува неколку рефлексивни базени и треба да се избегнуваат во секое време од страна на децата).

*******************************

Ден 03, среда – Традиционална Дубаи Сити турнеја (попладневна турнеја)

Слободно утро.

Времетраење – Половина ден / време на поаѓање на патувањето (приближно) - 1500 часот

Водич достапен на француски или англиски

Ова е задолжителна турнеја во Дубаи! Дознајте повеќе за богатата историја и традиција на Дубаи на турнеја низ стариот град. Видете ги трговците околу Дубаи Крик, добијте слика како времето поминувало во Дубаи во Музејот на Дубаи и разгледајте го познатиот Souks.

• Возете се "Патот на плажата" до џамијата Џумеира за фото-стоп

• Продолжете во палатата Забел за фото-стоп и понатаму кон традиционалната страна на Дубаи

• Прошетајте низ историските населби на Ал Фахиди познати по архитектурата на ветерната кула

• Посетете музеј во Дубаи

• Земете традиционален абра (вода такси) возење преку Дубаи Крик

• Следете го нашиот забавен водич преку Spice и Gold Souks

• Ручекот не е вклучен во цената на турата.

*******************************

Ден 04, четврток - слободен ден во Дубаи

Ден на одмор во Дубаи

Дополнителни патувања може да се предложат на барање.

Препорачуваме посети на центарот на Дубаи, каде што ќе го најдете Дубаи Мол, моментално најголемиот трговски центар во светот и највисоката кула во светот, Бурџ Калифа.

*******************************

Ден 05, петок - турнеја на Источниот брег

Времетраење - Цел ден / време на поаѓање на патувањето (приближно) - 0900 часот

Достапно само на англиски јазик

Патување низ различни терени на патот да се истраже живописниот источниот брег на Обединетите Арапски Емирати.

• Возење по пустинските патишта во планините Хаџар

• Стоп на необичниот пазар (отворен секојдневно) за да можете да ги погледнете теписите, грнчарството и сувенирите .

• Стоп за ручек (ручекот не е вклучени во цената) во хотел на плажа со слободно време за пливање на плажа

• Фото-стоп на џамијата Биди, најстарата џамија во Обединетите Арапски Емирати

• Запрете во иконската тврдина Фуџира, една од најстарите и најголемите замоци во земјата и посетете го музејот Фуџира ​​за да ги видите локално ископаните артефакти

• Враќање назад во Дубаи во доцните попладневни часови

• Ручек кој не е вклучен во цената на турата

*******************************

Ден 06, сабота - Сафари со вечера

Времетраење - Попладне / време на поаѓање на патувањето (приближно) - 1600 часот

Достапно само на англиски јазик

Пустинско искуство во Дубаи што не смее да се пропушти. Погледнете го сонцето како заоѓа возејќи се пустинските дини на пустинскиот резерват во Дубаи. Пристигнување во традиционалниот бедуински камп каде што ве чека забавна вечер и вкусна вечера.

• Оставете го вашиот хотел и градот зад себе; возење во пустината со нашиот забавен сафари водич во џип со погон на четири тркала

• Уживајте во забавата на возењето до песочните дини на зајдисонце, застанете за панорамски фотографии

• Пристигнете во бедуинскиот камп со традиционален дочек со арапско кафе

• Забава за вечерта вклучува јавање на камили и рачно Хена сликарство и стомачен танц (забавата може да се разликува за време на Рамазан и верски празници)

• Сувенири и фотографии се достапни за купување

• Вечера во арапски стил

• Постарите од 21 година можат да уживаат неограничено во пијалоци за возрасни (освен во предвечерието на верските празници)

• Уживајте во погледот на пустинското небо пред да се вратите во хотелот

*******************************

Ден 07, недела - слободен ден во Дубаи

Ден за одмор во Дубаи

Дополнителни патувања може да се предложат на барање.

Препорачуваме посета на Дубаи Марината, каде што милионски јахти трпеливо чекаат за нивната следна прошетка. Се разбира, има многу да се направи.

*******************************

Ден 08, понеделник - заминување

Појадок проследен со одјавување од хотелот и трансфер до Меѓународниот аеродром во Дубаи за летот за заминување.

ЦЕНА:

 

Цена вклучува:

  • Запознавање и асистирање по пристигнувањето на меѓународниот аеродром во Дубаи.
  • Аеродром Дубаи - Хотел - Аеродром Дубаи повратен трансфер
  • Сместување од 7 ноќевања во гореспоменатите хотели (или слично) на база на ББ
  • Туристички патувања како што се наведени во горенаведената маршрута, вклучувајќи оброци (каде што се наведени) со француски или англиски Водич (како што е наведено во маршрутата), каде што е можно.
  • Сместувањето на детето се базира на делење на креветот на родителите.

Цената не вклучува:

  • Обезбедување на виза во Обединетите Арапски Емирати
  • Повратен билет до Дубаи (на барање)
  • Оброци кои не се наведени во маршрутата
  • Туристичка такса – AED 15 за соба за една ноќ, се наплаќа од страна на гостинот директно при пријавување

Провизија за откажување:

10 - 05 дена = 50% од цената на пакетот

04 - 00 дена = 100% од цената на пакетот

Време за пријавување / одјавување

14:00 часот / 12:00 часот

Важно:

Програмата се базира на секој понеделник со пристигнување во Дубаи.

Клиентите треба да го задржат својот ОРИГИНАЛЕН ПАСОШ со нив додека се на Тури / Екскурзии бидејќи има гранични контролни пунктови.

Туристичката агенција Ана Турс го задржува правото да го откаже било кој дел од закажаната програма поради причини кои не се под контрола.

Top