Магичниот ВИЕТНАМ


М А Г И Ч Н И О Т    В И Е Т Н А М

Неповторлива приказна

Виетнам е една од најубавите земји во Југоисточна Азија, привлекувајќи патници до своите бујни планини, раздвижени градови и златни песочни плажи. И покрај брзата модернизација во урбаните центри во Ханој и Хо Ши Мин, традиционалните времиња остануваат недопрени меѓу локалното население. Постојат бројни антички знаменитости и колонијални структури кои преживеале низ испакнатините и гребените на историјата. Будистичките светилишта можат да се најдат до високи облакодери, каде што можете да почнете да живеете со различни фестивали и церемонии што датираат стотици години. Долгите, песочни плажи се дом на луксузни одморалишта и фино јадењe, што ги прави идеални романтични одмори, додека експанзивните оризови тераси на ридовите создаваат одлични пешачки екскурзии. Без разлика дали планирате историска турнеја на Ханој и Хо Ши Мин, релаксирачка пауза на плажа или едноставно сакате да избегате од живиот градски живот, Виетнам задоволува не само желби за одмор туку и незаборавни искуства.

Ден 1. 26.04.2019 АЕРОДРОМ СКОПЈЕ

Состанок на групата на аеродромот во Скопје во 09.30 часот. Лет за Ханоj во 11.55 виа Доха. Оброци во авион.

Ден 2:  ХАНОJ   27.04.2019

Слетување на аердромот во Ханој во 07.25. Виза и царински формалности. Средба со локалниот претставник. Заминување на тура за разглед на Ханој. Како главен град на Виетнам речиси илјада години, Ханој се смета за еден од културните центри на Виетнам, каде што повеќето од виетнамските династии го оставиле својот отпечаток. Иако некои знаменитости не преживеале низ војните и времто, градот сѐ уште има многу интересни културни и историски споменици за посетителите и жителите да можат да уживаат во неговиот дух и убавина. Град кој го носел епитетот Париз на Истокот. Дури и кога главниот град на нацијата се преселил во Хуе под династијата Ngyen во 1802 година, градот Ханој продолжил да напредува, особено откако Французите ја презеле контролата во 1888 година и ја моделирале градската архитектура на нивниот вкус, давајќи важна естетика на богатото стилско наследство на градот . Градот може да се пофали со повеќе од 1.000 години историја, а тоа од изминатите неколку стотини години е добро зачувано.

Целодневната тура низ Ханој, ги опфаќа посетите на главните знаменитости, вклучувајќи го Храмот на книжевност од 11 век посветен на Конфучије, Пагодата од еден столб која е така дизајнирана да потсеќа на лотосов цвет и оддавање почит на најпознатиот револуционер на Виетнам, Хо Ши Мин, Hoan Kiem малото езерце во срцето на градот. Ручек. По ручекот, го посетуваме Етнолошкиот музеј, кој претставува минијатурен Виетнам со 54 етнички групи. Потоа ќе уживаме во прошетката низ стариот квартал, пред уникатната изведба на шоуто " Water Puppet show ".

Слободно време за одмор или шопинг. Ноќевање во Ханој.

 

Ден 3: ХАНОЈ – ХАЛОНГ БЕЈ      28.04.2019

Појадок. После појадокот околу 09.30 часот заминување кон Халонг Беј. Заливот Халонг е двапати признаен од УНЕСКО како светско природно наследство за неговата исклучителна сценска убавина и извонредни геолошки и геоморфни вредности. Сместување во хотел. Во попладневните часови посета на забавниот парк “Sunworld”. Прекрасна можност за уживањето во забавниот парк и незаборавно возење со една од најдолгите  жичари во светот кон Мистичната планина. Големиот број на забавни и интересни места за посета како и Панорамското тркало високо 115 м. Враќање во хотел. Ноќевање.

 

Ден 4: ХА ЛОНГ БЕЈ       29.04.2019

Појадок. Трансфер од хотелот  до пристаништето за едно незаборавно доживување – Крстарење низ ова светско чудо, илјадници острови кои се појавуваат нееднакви во извонредните бранови и изгледаат силни и прекрасни, но исто така и благи и живописни.  Среде овие острови, ние се чувствуваме како да сме заблудени во скаменетиот легендарен свет.

12.15 часот: Трансфер до бродот за крстарење низ овој необичен свет. По пристигнувањето на бродот ќе бидете понудени со освежителен пијалок за добредојде при пријавување пред да започнете со крстарење низ заливот. Ќе уживате во вкусен ручек додека патувате меѓу стотици островчиња (остров Дин Хуонг, остров за борба против птици, остров на кучиња, островче, островче и др.). Можност да откриете недопрени места на заливот Халонг и да ја посетите пештерата Сун Сот, една од најпознатите на заливот. Потоа ќе одите со кајак од плажата Сои Сим до пештерата Луон за да уживате во атмосферата на заливот.

19.30 часот: Уживајте во вечерата со свежа морска храна на  бродот.

21.00 часот: Можност за риболов или да се релаксирате во атмосферата со некој пијалок или  разговор со вашиот партнер, пријатели, семејство. Ноќевање на бродот.

 

ДЕН 5: ХАЛОНГ БЕЈ – ДА НАНГ       30.04.2019

7.00: Ранобудниците ќе бидат послужени со чај, кафе, овошје и торта. Уживање во изгрејсонцето во заливот.

8.00 часот изутрина: Продолжете да го истражувате заливот. Пловење покрај карпести формации, како Островот на човекот, островот на Черепот, островот пеперутка, остров Лав, планината Баи То итн. Подготовка на важиот багаж околу 9.00 часот.Појадок. Уживајте во прекрасниот доручек, додека вашиот брод плови низ необични варовнички карпи.

11.45: Пристигнување во градот Халонг, каде што вашиот возач чека да ве однесе назад до аеродромот во Ханој. Пристигнување во Ханој околу 16.30 часот.Трансфер до аеродромот  и лет за Да Нанг околу 19.00 часот. Летот трае околу 1.10 мин. Слеутување во Да Нанг.  Трансфер до хотел. Ноќевање.

 

ДЕН 6: ДА НАНГ   01.05.2019

Појадок во хотелот. Слободен ден за лични активности и уживање покрај базените или морето. Вечера. Ноќевање.

 

Ден 7: ДА НАНГ – БА НА ХИЛС 02.05.2019

Појадок. По појадокот, трансфер до планинита Ба На. Ба На Хилс станица која е позната уште како "Бисер на климата" на Централна станица, на овој туристички центар - познато одморалиште – како највисоко  во Индокина во колонијалните  времиња. Имате шанса да се повозите  со еден од најмодерените системи на жичарници кој ви помага да добиете поглед на птичја перспектива, многу чудесен и атрактивен, додека уживате во чувството на летање на синото небо среде облаците и ветерот. Ќе погледнете стари француски вили на патот, како и мостот на суспензијата, Nui Chua со планински врв (на височина од 1.487 метри). Посетете го ридот Vong Nguyet каде што се наоѓа и винарската визба, Лин Унг пагода, споменикот на Сакјамуни Буда. Посета на Златниот мост во Ба На Хи. Мостот се наоѓа на височина од 1.400 метри, помеѓу море од облаци. Стоејќи овде, ја гледаме сцената на фотографирање, се повеќе и повеќе, каде ќе ви се одземе здивот од погледот на гигантските камени раце. Потоа ќе уживаме во вклучен ручек со разновидни јадење од Виетнамската и интернационална кујна и ќе уживаме во спектакуларни погледи.

Во попладневните часови, по ручекот, слободно време за забава и уживање на игри во Fantasy Park - третата најголема зона за игри во Виетнам, исполнето со серија интересни игри.

16.00: Враќање назад во градот Да Нанг. Можност да уживате во традиционално локалното  виетнамско кафе.Ноќевање.

 

ДЕН 8: ХОИ АН  03.05.2019

Појадок. Слободно време за лични активности. Околу 17.00 часот ве водиме на една кратка турнеја до Хои ан  за да ја видиме историската куќа, јапонскиот покриен мост, кинеската собраниска сала. Уживаме во слободно попладне за да го искористиме најдоброто од прекрасното  село  Хои ан. Пазарот е добро место за купување на свила и разни рачно изработени сувенири. Посета на Hoi an impression village. Уживање во овај прекрасен парк и забава. Вечера. Враќање во Да Нанг. Ноќевање.

 

ДЕН 9: ДА НАНГ   04.05.2019

Појадок. Слободен ден за лични активности. Вечера. Ноќевање.

 

ДЕН 10: ДА НАНГ - СКОПЈЕ   05.05.2019

Појадок во хотелот. Трансфер до аеродромот во Да Нанг за летот до Скопје во 09,30 часот. Лет за Скопје во 12.50 часот виа Доха.

 

ДЕН 11: СКОПЈЕ 06.05.2019

Пристигнување во Скопје во 11.15 часот.

 

ЦЕНА на аранжманот: 1399  

За уплата до 20.03.19  ЦЕНА : 1329

 

ВО ЦЕНАТА НА АРАНЖМНОТ Е ВКЛУЧЕНО:

 • Авионски билет на релација Скопје – Доха – Ханои – Да нанг – Доха – Скопје со вклучен багаж од 20 кг.
 • Сместување во двокреветни соби на база ноќевање со појадок во Ханој во хотел со 4*
 • Целодневна тура за разглед на Ханој и неговите позначајни знаменитости со локален водич;
 • Ручек во Ханој;
 • Посета на Мавзолејот на Хо Ши Мин;
 • Посета на Етнолошкиот музеј;
 • Посета на шоуто “Water puppet show”
 • Трансфер Ханој –  со автобус
 • Хотелскосместување во хотел со 4* во Халонг беј
 • Посета на забавниот парк Sun world
 • Крстарење со брод по Халонг Беј ( 2 дена 1 ноќевање со вклучени оброци)
 • Трансфер од Халонг Беј до аердромот во Ханој за лет за Да Нанг
 • Авионски билет Ханои -  Да нанг со вклучени 20 кг.
 • Трансфер од аердромот во Да нанг до хотел
 • 4 ноќевања  со појадок во хотел Мелиа ресорт Да Нанг
 • Вечера во Данг на денот на пристигнување 30.04.2019
 • Тура  за посета на БА НА ХИЛС  ( Трансфер, возење со жичарници, разгледи на забавниот парк, златниот мост и др.)
 • Ручек на БА НА ХИЛС
 • Посета на Хои ан  и  Hoi An Impression Theme Park
 • Вечера во Hoi An Impression Theme Park
 • Трансфер од хотел во Да Нанг до аеродромот и лет за Скопје
 • Пратител за време на целото патување.

ВО ЦЕНАТА НА АРАНЖМАНОТ НЕ Е ВКЛУЧЕНО:

 • Аеродромски такси во износ од 339 € се плаќаат во агенцијата;
 • Влезна виза за Виетнам ( 50 УСД )
 • Задолжително патувачко осигурување се плаќа во агенцијата.
 • Пијалоци на бродот  или користење на мини бар во хотелите
 • Доплата за пречекорување на тежината на багажот
 • Останати неспоменати услуги

ПОПУСТИ И ДОПЛАТИ:

 • Доплата за еднокреветна соба е 700 €

 

УСЛОВИ И НАЧИН НА ПЛАЌАЊЕ

 • Плаќањето е исклучиво во денарска противвредност од 1 € = 62,оо денари
 • За време на пријавување се врши уплата од 40 % од вкупната цена на аранжманот а останатиот дел најкасно 20 дена пред патувањето
 • Цената на патувањето е гарантирана само при целосна уплата на аранжманот, во спротивно е гарантиран само износит на аконтацијата, а останатиот дел е подложен на промени.
Top