logo
This is Photoshop's version of Lorem Ipsum. Proin gravida nibh vel velit auctor aliquet. Aenean sollicitudin, lorem quis bibendum auctornisi elit consequat
Последни новости
+387648592568
info@anatours.com.mk

СЛЕДЕТЕ НЕ:

+389 47 203 580
Top
 

ИСТАНБУЛ во ОКТОМВРИ

ИСТАНБУЛ во ОКТОМВРИ

115евра 95евра по лице

Истанбул  — најголемиот град во Турција и еден од најголемите градови во светот, распространет на два континенти – Истанбул, финансиски и културен центар во Турција и светот.

Во својата долга историја, Истанбул служел како главен град на Римска Империја (330-395), на Источното римско (византиско) царство (395-1204 и 1261-1453), на Латинска империја (1204-1261), и Отоманска Империја (1453-1922). Градот беше избран за Европска престолнина на културата за 2010 година. Историските области на Истанбул се вклучени во Списокот на светско културно и природно наследство на УНЕСКО во 1985 година.

 • Дестинација
 • Збирно место
  Комплекс Безистен
 • Тргнување
  Состанок на групата 21:00, поаѓање 21:30
 • Враќање
  18:00
 • Вклучено
  ИСТАНБУЛ во ОКТОМВРИ
  Превоз
  Појадок
  Организација и водство на патувањето
  Туристичка такса
  TV
  Клима
  Водич
 • Не е вклучено
  Вечера
  Факултативните излети и посети
  Патувачко осигурување
1
БИТОЛА - ИСТАНБУЛ
10.10.2019      Состанок на групата пред деловните простории на агенцијата во 21.00 часот. Поаѓање за Турција. Патување преку граничниот премин Меџитлија. Патување со попатни одмори преку Солун, Кавала,  Александрополис – Ипсала (Грчко-Турска граница).
2
ИСТАНБУЛ
11.10.2019      Пристигнување во Истанбул во утринските часови. Сместување во хотел. Во попладневните часови заминување на панорамски разглед на градот со професионален туристички водич: посета на Таксим, Валенсовиот аквадукт, Шехзаде џамијата, големиот џамиски комплекс Сулејмание, Хиподромот, Султан Ахмет (сината) џамија, мостовите на Босфор. Слободно попладне лични активности. Факултативно крстарење со брод по Босфорот со локален професионален водич, каде на еден поинаков начин ќе ги доживеете убавините и грандиозноста на овај жив музеј на два континенти. Посета на Цариградската Патријаршија.  Слободно време за шопинг и уживање низ Истанбул.Ноќевање.Во вечерните часови ве водиме во посета на плоштадот Таксим и променадната улица долга 4 км богата со голем број на продавници и ресторани. Ноќевање.
3
ИСТАНБУЛ
12.10.2019      Појадок. По појадокот, факултативна посета на Аја Софија (Света Софија) – симболот на зачетоците на Христијанството на тие простори... Факултативна посета на Топ Капи - палатата на султаните, со посета на Харемот и ризницата. Посета на Долма Бахче сарај, последната резиденција на Отоманскјиот Султан и место каде починал големиот татко на Турција Кемал Ататурк. Посета на Капали Чаршија, еден од најатрактивните шопинг центри во светот со близу 4000 дуќани за накит, злато, облека, кожа, антиквитети и др... Посета на национален ресторан Турска вечер (факултативно). Ноќевање.
4
ИСТАНБУЛ - БИТОЛА
13.10.2018    Појадок. Прошетка низ Златниот рог и продолжување кон Галата Кула и влез во истата, која нуди неповторлива панорама на Истанбул. Слободно време. Во пладневните часови поаѓање за Македонија. Ноќно патување со попатни одмори преку Грција.
5
БИТОЛА
14.10.2019    Пристигнување во Битола во раните утрински часови.

TOUR LOCATION

ISTANBUL, Turkey

You don't have permission to register