СЛЕДЕТЕ НЕ:

+389 47 203 580
Top
 

Доминиканска Република

Доминиканска Република

2625евра по лице

Доминиканска островска тура

12 – 17 Мај 2021 5 ноќевања – 6 дена

 

Директен лет со TURKISH AIRLINES

 

ALL INCLUSIVE сместување, вклучени тури  и вклучен PCR тест.

 

ПОАЃАЊЕ

 

11 МАЈ 17:40 Поаѓање од аеродромот од Скопје (PEGASUS AIRLINES)
11 МАЈ 20:00 Пристигнување на SABIHA GOKCEN аеродромот
12 MAЈ 02:00 Поаѓање од Истанбул од новиот аеродром
12 MAЈ 07:00 Пристигнување во аеродромот LA ROMANA
ВРАЌАЊЕ     17 MAЈ  

12:00

 

Поаѓање од аеродромот LA ROMANA

18 MAЈ 06:00 Пристигнување на новиот аеродром во Истанбул
18 MAЈ 16:30 Поаѓање од аеродромот SABIHA GOKCEN AIRPORT (PEGASUS AIRLINES)
18 MAЈ 17:00 Пристигнување на аеродромот во Скопје

 

Времетраење на летот: 12 часа

Сите поаѓања и пристигнувања се по локално време

 • Збирно место
  Аеродром Скопје
 • Тргнување
  11 МАЈ 17:40 Поаѓање од аеродромот од Скопје
 • Враќање
  18 MAЈ 17:00 Пристигнување на аеродромот во Скопје
1
11 MAј                 СКОПЈЕ - ИСТАНБУЛ

11 MAј                 СКОПЈЕ - ИСТАНБУЛ

 • 17:40                             Директна линија до Истанбул со Pegasus Airlines
 • 20:00                             Пристигнување на аеродромот Sabiha Gokcen и трансфер до новиот аеродром во Истанбул
 • 22.00                            Средба со водичот на аеродромот во Истанбул на 11 Мај во ноќните часови
2
12 MAЈ                ИСТАНБУЛ – ЛА РОМАНА

12 MAЈ                ИСТАНБУЛ – ЛА РОМАНА

 • 22:00-02:00               Средување на билети, багаж и царински формалности
 • 02:00                            Директен лет до Доминик со Turkish Airlines лет TK 3280. Еден оброк и појадок се вклучени во текот на летот. 07:00 По пристигнувањето во аеродромот La Romana и царински формалности, трансфер со приватни автобуси до хотелот и сместување во соби. Хотелите се на база на All Inclusive вклучувајќи и алкохолни пијалаци.
 • 10:00-21:00               Слободно време за релаксација или уживање на плажа.
 • 21:00-24:00        Организирана забава  во хотелот.
3
13 MAЈ                ЛА РОМАНА – САНТО ДОМИНГО

13 MAЈ                ЛА РОМАНА – САНТО ДОМИНГО

 • 08:00-09:00               По појадокот, напуштање на хотелот и целодневна тура низ Санто Доминго во вклучен ручек како и тура низ колонијалот Сиудад.
 • 09:00-16:30              Турата Санто Доминго ја започнуваме од плоштадот Plaza Espana. Ја поминуваме првата позната Америчка трговска рута и ја посетуваме палатата каде што живееле Диего, синот на Кристофер Колумбо, и неговите членови од семејството. Следно го посетуваме музејот Reales Atarazanas кој бил изграден во 15 и 16 век и првично служел како магацин.  На плоштадот Plaza De Espana има статуа од Николас Овандо, кој бил шпански војник од благородна фамилија и Витез од Редот на Алкантара, воен култ на Шпанија. Пред историската кралска куќа има сончев часовник кој датира од 1753 година. Овој часовник се вбројува во светското културно наследство на УНЕСКО на градот Санто Доминго од 1990 год. Следно, одиме во прошетка на историските места во споредните улици на градот. Посета на Panteon Nacional, Доминиканска национална црква, изградена помеѓу 1714-1746 год од Шпанецот Geronimo Quezada y Garçon. Поминуваме покрај Calle de Mercedes, зградата за телекомуникации веднаш пред Доминиканската прва банка, банка за резерви, и ќе застанеме во продавниците за сувенири на улицата. Ќе ја посетиме и малата продавница која продава Larimar и Mamajuana (познати пијалаци од рум и вино). На крај ќе ја San Nicolás de Bari, Доминиканската најпозната болница и ќе стигнеме во Zona Colonial, најпознатата туристичка област во Санто Доминго.  Во оваа област ќе имаме пауза за ручек. По ручекот враќање во хотелот и слободно време.
 • 17:00                            Враќање во хотел, слободно време
 • 19:00     Вечера во хотелот
4
14 MAЈ                ЛА РОМАНА - ТУРА ВО ФАБРИКАТА ЗА ЦИГАРИ

14 MAЈ                ЛА РОМАНА - ТУРА ВО ФАБРИКАТА ЗА ЦИГАРИ

 • 09:00-13:30           Појадок во хотелот. Слободно време до поаѓање. Ручек. Состанок на групата во лобито на хотелот и поаѓање кон фабриката за цигари.
 • 13:30-14:30          Поаѓање кон фабриката TABACALERİA DE GARCIA PURO. Основана е во 1971 и денес е позната како најголема светска фабрика за рачно произведени цигари. Фабриката ги фасцинира посетителите со својата историја и разновидноста на производите, тука не застануваат само љубителите на цигари туку и обичните туристи. Водичот во фабриката ќе ни даде информации за процесот на правење а исто така ќе имаме можност да ги видиме чекорите при производството на цигари. Фабриката која што има речиси 4000 вработени, ги произведува светски познатите марки на цигари како што се:Monte Cristo, Romeo y Julieta, Don Diego, Vega Fina.
 • 16:30- 17:15          Враќање во хотел и слободно време
 • 19:00                            Вечера во хотелот
5
15 MAЈ                ЛА РОМАНА - ACUN MEDIA СНИМАЊЕ ЗА НАГРАДЕН ТУРНИР

15 MAЈ                ЛА РОМАНА - ACUN MEDIA СНИМАЊЕ ЗА НАГРАДЕН ТУРНИР

 • 09:00-11:30               После појадокот состанок во амфитеатарот на хотелот за PCR тест*
 • 13:30-18:00               Поаѓаме од хотелот со приватни возила до игралиштето каде што ТВ Acun Medya го врши снимањето на турнирот. По пристигнувањето се упатуваме кон натпреварувачката трака и се натпреваруваме во двојки со партнерот.
 • 18:00                  Враќање во хотел и слободно време
 • 19:00                            Вечера во хотел
*PCR тестот е вклучен во пакетот.
6
16 MAJ                 ЛА РОМАНА – ОСТРОВ САОНА
16 MAJ                 ЛА РОМАНА – ОСТРОВ САОНА
 • 08:00-08:30               Појадок. Состанок на групата во лобито на хотелот и поаѓање на турата.
 • 09:00-11:00               Поаѓаме од пристаништето на хотелот до островот Саона со Катамаран бродови. На островот ќе имаме разни активности како пливање, одбојка на плажа и сл. На бродот ќе има бесплатни алкохолни и безалкохолни пијалаци.
 • 15:00-16:30                            Враќање во хотелот и слободно време
 • 19:00                            Вечера во хотелот.
Остров Саона Тропски остров сместен југоисточно од Доминиканската Република на кратко растојание од копното. Претставува природен резерват кој е заштитен од државата и е дел од националниот парк Cotubanamá. Островот е популарен меѓу туристите кои со организирани тури со катамаран и помали моторни бротчиња пристигнуваат на островот. Островот е познат по убавите плажи кои се ненаселени и поради тоа тука често се снимаат реклами и филмови.
7
17 MAЈ ЛА РОМАНА - ИСТАНБУЛ
17 MAЈ ЛА РОМАНА - ИСТАНБУЛ
07:00-09:30 Појадок и одјавување од хотелот.
09:30 Трансфер од хотелот до аеродромот La Romana
12:00 Полетување со лет на Turkish Airlines TK 3281 до Истанбул
18 MAЈ ИСТАНБУЛ - СКОПЈЕ
06:00 Пристигнување во Истанбул и трансфер до аеродромот Sabiha Gokcen
16:30 Полетување со Pegasus Airlines до Скопје
17:00 Пристигнување во Скопје. Крај на турата.
8
18 MAЈ ИСТАНБУЛ - СКОПЈЕ
17:00 Пристигнување во Скопје. Крај на турата.
 • ЗА НАГРАДЕН ТУРНИР СЕ ОДРЕДУВААТ НАШИТЕ ГОСТИ КОИ САКААТ ДА УЧЕСТВУВААТ КАКО ВОЛОНТЕРИ
 • ТУРНИРОТ ЌЕ СЕ ПРИКАЖУВА НА РАЗЛИЧНИ МЕДИУМИ
 • КАКО НАГРАДА ЗА ТУРНИРОТ, ПОБЕДНИКОТ ЌЕ МОЖЕ ДА УЧЕСТВУВА НА КВАЛИФИКАЦИИТЕ ЗА ТВ ШОУТО ВО 2022
 • ПРОГРАМАТА ЗА ТУРНИРОТ ЌЕ БИДЕ ПРИКАЖАНА НА УЧЕСНИЦИТЕ НА ВЛЕЗОТ ВО ХОТЕЛОТ
 • ВОЛОНТИРАЊЕТО Е ЗАДОЛЖИДЕТЛНО ПРИ УЧЕСТВО ВО ТУРНИРОТ.

Viva Wyndham Dominicus Beach - All-Inclusive Resort

 
Стандардна соба Бунгалов со градина Бунгалов со поглед на море
Двокреветна соба по лице :2625.-евра 2760.-евра 2879.-евра
Еднокреветна соба :2899.-евра 3030.-евра 3149.-евра

3то лице во соба         2525.-евра            2660евра               2779 -евра                                                   0-2 години                      265.-евра             265 - евра                 265 -евра

2-11 години                   2445.-евра            2580 - евра           2699 -евра                                            

------------------------------------------------------------------------------------------------ Hilton La Romana, an All-Inclusive Adult Only Resort  
Стандардна соба Премиум соба со страничен поглед на море Фамилијарна делукс со поглед на градина
Двокреветна соба по лице :3199.-евра 3649.-евра 3069.-EURO
Еднокреветна соба :3829.-евра
3то лице во соба     2999.-евра               3449.- евра            2809.-евра                                                                                     0-2 години                                                                        265.- евра 2-11 години    :                                                                                  2849.-евра     ВО ЦЕНАТА НА ПАКЕТОТ Е ВКЛУЧЕНО
 • Повратна карта со Turkish Airlines Скопје – Истанбул - Скопје
 • Повратна карта со Turkish Airlines Истанбул – Доминикана - Истанбул
 • 5 ноќевања на базаAll inclusive во одбраниот хотел
 • Сите трансфери во текот на турата
 • Сите тури вклучени во програмата
 • Професионален водич
 • PCR тест за влез во Турција од Доминиканска Република

ВО ЦЕНАТА НА ПАКЕТОТ НЕ Е ВКЛУЧЕНО

 • Индивидуални трошоци
 • Влез во музеите и културно историските споменици
 • Патничко осигурување
 • 3000долари по лице – при избор на бизнис класа при летот
 • PCR тест – треба да се направи 72 часа пред поаѓање за Турција
 

ЕКСТРА ТУРИ

14 MAЈ-2021-ПЕТОК
 • Punta Cana Hard Rock Казино тура: 70 евра – по лице
 • 19:30-01:15 : Поаѓање од хотелот и враќање назад
 
error: Content is protected !!