logo
This is Photoshop's version of Lorem Ipsum. Proin gravida nibh vel velit auctor aliquet. Aenean sollicitudin, lorem quis bibendum auctornisi elit consequat
Последни новости
+387648592568
info@anatours.com.mk

СЛЕДЕТЕ НЕ:

+389 47 203 580
Top
 

ИСТАНБУЛ во ДЕКЕМВРИ

ИСТАНБУЛ во ДЕКЕМВРИ

105евра 85евра по лице

Истанбул  — најголемиот град во Турција и еден од најголемите градови во светот, распространет на два континенти – Истанбул, финансиски и културен центар во Турција и светот.

Во својата долга историја, Истанбул служел како главен град на Римска Империја (330-395), на Источното римско (византиско) царство (395-1204 и 1261-1453), на Латинска империја (1204-1261), и Отоманска Империја (1453-1922). Градот беше избран за Европска престолнина на културата за 2010 година. Историските области на Истанбул се вклучени во Списокот на светско културно и природно наследство на УНЕСКО во 1985 година.

 

Во цената на аранжманот Е вклучено:

 • Автобуски превоз на дадената релација според програмата
 • 2 ноќевања со појадок  во хотел со  3* во Истанбул
 • Разглед на Истанбул со професионален водич.
 • Посета на Сината Џамија
 • Посета на Хиподромот
 • Организација, водство и реализација на аранжманот

ВО ЦЕНАТА НА АРАНЖМАНОТ НЕ Е ВКЛУЧЕНО: 

 • Патничко осигурување
 • Индивидуални трошоци
 • Факултативни излети
 • Дестинација
 • Збирно место
  Комплекс Безистен
 • Тргнување
  Состанок на групата 21:00, поаѓање 21:30
 • Враќање
  18:00
 • Додатни информации
  2 ноќевања со појадок во хотел со 4*
 • Вклучено
  ИСТАНБУЛ во ДЕКЕМВРИ
1
БИТОЛА - ИСТАНБУЛ
06.12.2019      Состанок на групата пред деловните простории на агенцијата во 21.00 часот. Поаѓање за Турција. Патување преку граничниот премин Меџитлија. Патување со попатни одмори преку Солун, Кавала,  Александрополис – Ипсала (Грчко-Турска граница).
2
ИСТАНБУЛ
07.12.2019      Пристигнување во Истанбул во утринските часови. Сместување во хотел. Во попладневните часови заминување на панорамски разглед на градот со професионален туристички водич: посета на Таксим, Валенсовиот аквадукт, Шехзаде џамијата, големиот џамиски комплекс Сулејмание, Хиподромот, Султан Ахмет (сината) џамија, мостовите на Босфор. Слободно попладне лични активности. Во вечерните часови ве водиме во посета на плоштадот Таксим и променадната улица долга 4 км богата со голем број на продавници и ресторани. Ноќевање.
3
ИСТАНБУЛ
08.12.2019      Појадок. По појадокот, факултативна посета на Аја Софија (Света Софија) – симболот на зачетоците на Христијанството на тие простори... Факултативна посета на Топ Капи - палатата на султаните, со посета на Харемот и ризницата. Посета на Долма Бахче сарај, последната резиденција на Отоманскјиот Султан и место каде починал големиот татко на Турција Кемал Ататурк. Посета на Капали Чаршија, еден од најатрактивните шопинг центри во светот со близу 4000 дуќани за накит, злато, облека, кожа, антиквитети и др... Посета на национален ресторан (факултативно). Ноќевање.
4
ИСТАНБУЛ - БИТОЛА
 1. ДЕН             ИСТАНБУЛ
09.12.2019     Појадок. По појадокот – факултативно крстарење со брод по Босфорот со локален професионален водич, каде на еден поинаков начин ќе ги доживеете убавините и грандиозноста на овај жив музеј на два континенти. Прошетка низ Златниот рог и продолжување кон Галата Кула и влез во истата, која нуди неповторлива панорама на Истанбул. Посета на Цариградската Патријаршија.  Слободно време за шопинг и уживање низ Истанбул. Во пладневните часови поаѓање за Македонија. Ноќно патување со попатни одмори преку Грција.
 • Аја Софиа Посета на некогашната православна црква, а денес музеј со локален туристички водич (вклучено аудио слушалки)- Цена 20 €
 • Топкапи Палата Некогашната палата на султаните-Цена 20 €
 • Аквариум “Туркуазу” – 15 €
 • Посета на кулата „Сафир“ со 4D кино проекција- 15€ 
 • 5.Крстарење по Босфор 90 минутно крстарење низ најубавите предели на Истанбул- Цена 20 €
 • Долмабахче Турскиот Версај на султанит- Цена 25 €
 • Ноќен Истанбул- Цена 25 € Ценар: Emaar Square Mall Ценар: Watergarden Плоштад Таксим
 • Турска вечер во национален ресторан 25
 • Пакет 2- 70€ (Намалување од 85€) Крстарење по Босфор Долмабахче Аквариум „Туркуазу“ Ноќен Истанбул (Таксим, Emmar Square Mall, Watergarden)
 • ВИП пакет- Цена: 150€ (Намалување од 165€) Сите тури
You don't have permission to register