СЛЕДЕТЕ НЕ:

+389 47 203 580
Top
 

Истанбул од 1001 ноќ со Принцеските острови 3НП

Истанбул од 1001 ноќ со Принцеските острови 3НП

99евра по лице

Со едниот дел длабоко навлезен во Азија, а со другиот дел во Европа, Истанбул е единствен град во светот на два континенти. Босфор,  водите на Црно Море, Мраморно Море и Златниот Рог ги носи низ срцето на градот. Повеќе од 1500 години бил главен град на Римската, Византиската и Отоманската Империја. Низ вековите е  разубавуван со многу споменици од различни култури, нации, религии…  .

Последните откритија докажуваат постоење на живеалишто од пред 400.000 год.. Но “Виолетовата” година почнува 330 год кога Императорот Константин го прогласува градот за главен град на Империјата. Кралската виолетова боја,  е боја на Византиската императорска фамилија. Се до 1453 год кога е освоен од Османлиите, Истанбул, тогаш Константинопол, бил разубавуван и збогатуван со бројни грандиозни дела на кои и денеска им се воодушевуваме. Прошетката низ Истанбул е прошетка низ вековите…

 • Дестинација
 • Збирно место
  пред деловните простории на агенцијата
 • Тргнување
  04.03.2021
 • Враќање
  09.03.2021
1
1 ден 04.03.2021 СКОПЈЕ - ИСТАНБУЛ
Состанок на групата на спортски центар Борис Трајковски  во 16:30 ч. Поаѓање за Истанбул во 17:00 h. Се патува преку граничниот премин Деве Баир  и низ Бугарија. Ноќно возење со попатни паузи.
2
2 ден 05.03.2021 ИСТАНБУЛ
Пристигнување во Истанбул во утринските часови.  Можност за сместување во хотел  и краток одмор ( доколку собите се слободни) или сместување после првиот излет. Започнува магијата... Истанбул од 1001 ноќ... ОТОМАНСКИ И ВИЗАНТИСКИ ИСТАНБУЛ: Ве водиме во славното и бурно минато на Османлиското царство: со локален водич ќе ја разгледаме познатата  црква АЈА СОФИЈА , ќе влеземе во најпознатата султанска палата во светот - Топ Капи Палатата и ќе го видиме Султанскиот Харем . Потоа ќе се воодушевуваме на големината на Сината џамија, Султан Ахмед плоштадот и Византискиот хиподром. Можност да се посети и Подземната византиска од каде градот бил снабдуван со вода за пиење.  Пешки продолжуваме до Капали чаршија ...  Враќање во хотел. Краток одмор. WATERGARDEN & EMAAR SQUARE MALL : Во вечерните часови ве водиме во најновиот монденски трговски центар во срцето на Аташехир, дел од Истанбул , на Азиската страна, отворен во 2017 г. Еден нов стил на животот сконцентриран околу прекрасниот  базен со фонтани. Ексклузивна кореографија на играта на водата, светлоста, ласерот, музиката – огнено шоу. .. многу ресторани,  кафетерии, забавни паркови, кина... Враќање во хотел. Ноќевање
3
3 ден 06.03.2021 ИСТАНБУЛ
Појадок.  Продолжуваме со 4 нови приказни за Истанбул од 1001 ноќ: ДОЛМА БАXЧЕ ПАЛАТА:  Посета на најбогатата, најубавата и последната султанска палата, на обалата на Босфор. Резиденција на Султаните од 1853 г. до 1922 г. Тука престојувал и починал  основачот на денешна модерна Турција, Мустафа Кемал Ататурк. Го посетуваме Резиденционалниот дел од Палатата. ЕВРОПСКИ И АЗИСКИ ИСТАНБУЛ:  Панорамско разгледување на градот со автобус:  Римскиот Аквадукт, Бејоглу, Пера Палас хотелот (каде Агата Кристи го напишала светски познатиот роман Ориент Експрес),   стадионот на  ФК Бешикташ, Галата мостот. Ќе го видите најголемиот и  најпознат мост во Истанбул, над Босфор, граден по пример на Голден Гејт мостот во Сан Франциско, кој не води во Азија.Го посетуваме најубавиот дел дел од градот - Бејлербеи каде ќе имате можност да се прошетате и да пиете кафе  покрај Босфор. Потоа ве водиме во местото Ускудар за да ја видите познатата џамија на Михримах Султан. САФИР – облакодер: Највисоката зграда во Европа, 236 м. ,  со прекрасна тераса-видоковец, со спектакуларен поглед на Истанбул. Единствена можност да се вклучите во SkyRide -4D неверојатно доживување на симулација на лет со хелихоптер над Истанбул.
4
4 ден 07.03.2021 ПРИНЦЕСКИ ОСТРОВИ
Појадок. Предлагаме прекрасен и релаксиран излет, крстарење со брод низ Мраморното море кон Принчевите острови и посета на Buyuk ada (Големото острово). Овој архипелаг се состои од 9 острови и на нив е забранета употреба на моторни возила. Превозно средство: коњска кочија –Пајтон, со кој предлагаме да се возиме околу островот. Островот е многу пошумен, со убави плажи, прекрасни стари куќи од Отоманскиот период... остров на кој  императорот Јустин 1ви, внук на Императорот Јустинијан и Теодора, изградил палата и манастир. Препорачуваме  ручек во еден од многуте рибни ресторани. На враќање одиме да ја посетиме Галата кулата ( влезница се плаќа на лице место). ОРИЕНТАЛНА НОЌНА ПРОГРАМА:  Прекрасна можност да уживаме во Ориенталните  народни игри и песни, секако и на стомачниот танц. Шоуто го проследуваме со вечера и пијалок. Ноќевање.
5
5 ден 08.03.2021 ИСТАНБУЛ
Појадок.  По појадокот го ставаме багажот во автобус.. Магијата од 1001 ноќ продолжува. КРСТАРЕЊЕ ПО БОСФОР: Заминуваме на прекрасно и возбудливо крстарење по БОСФОР со приватен брод и водич: тврдината Румели Хисар, “Beyler beyi”  палатата... Ќе уживате во прекрасниот  поглед на раскошните палати на светски познатите политичари и бизнисмени ( Тансу Чилер...),  Kiskulesi (Моминската кула) , Султанската палата Чираган ... палатите од Турските ТВ серии... ТАКСИМ:  Слободно време за шопинг на Таксим плоштадот каде се наоѓа познатата пешачка улица Истиклал низ која поминува  црвениот носталгичен транвај. ФОРУМ:  Напуштајќи го Истанбул го посетуваме големиот шопинг центар Форум. Во самиот центар се наоѓа и големиот Аквариум а во непосредна близина продавницата на Декатлон.  Во попладневните /вечерните  часови заминуваме за Скопје. Ноќно возење преку Бугарија.
6
ден 09.03.2021 СКОПЈЕ
Пристигнување во Скопје во попладневните часови.
ЦЕНА НА АРАНЖМАНОТ: 99 / 6.140 Ден.
  ВО ЦЕНАТА НА АРАНЖМАНОТ Е ВКЛУЧЕНО:
 • Превоз со високотуристички автобус
 • на релација Скопје – Истанбул - Скопје
 • Сместување во хотел 3*- 3 НП
 • Отомански и Византиски Истанбул излет
 • Аја Софија – бесплатен влез
 • Хиподром
 • Сината Џамија
 • Капали чаршија
 • Посета на Таксим
 • Посета на Форум и Декатлон
 • Професионален туристички пратител на групата
 • Професионален локален туристички водич
 • Организирани трансфери од Битола, Прилеп, Кавадарци, Неготино, Велес: 10€
      ВО ЦЕНАТА НА АРАНЖМАНОТ НЕ Е ВКЛУЧЕНО:
 • Факултативни излети,влезници,метро карти:
 • Европски и Азиски Истанбул – 15
 • Watergarden & Emaar square mall: 15
 • Крстарење по Босфор – 20
 • Крстарење кон Принчеви острови – 20
 • Посета на Долма Бахче сарајот со локален водич, превоз со автобус и влезница во палатата   (Резиденционален дел) – 25
 • Влезници за  музеите со локален водич:
 • Топ Капи Палата – 15
 • Харемот во Топ Капи – 10
 • Вечера во ориентален ресторан со стомачни танци – 35
 • Сафир Тераса: превоз+лифт+4Д : 25
 • Патничко осигурување 210 мкд.
 • Доплата за еднокреветна соба
Хотел со 3* - 60  
 • За реализација на програмата потребни се минимум 25 лица
 • Плаќање во денарска противвредност 1 евро = 62 денари
 • Агенцијата го задржува правото да го откаже патувањето 5 дена пред денот на поаѓање,во случај на недоволен бој на патници.
 • Пасошот треба да биде со важност мин. 6 месеци од денот на ваќањето.
 • Сместувањето во автобусот е според датумот на уплатата.
 • Агенцијата го задржува правото за промена на термините за излетите
 • За патувањето важат општите услови на Интернационал Ана турс
 • Протоколите пропишани за заштита од Covid-19 ќе бидат во целост применети, задолжителна дезинфекција на влез во автобус, задолжително носење на заштитна маска, одржување дистанца на патници кои не патуваат заедно.
 • Пополнетост на автобусот е  максимум 50%, според новите протоколи за Ковид 19.
 
 • Според тековните Ковид-19 протоколи за влез во Турција е потребен негативен ПЦР тест. Одлуката е на сила до 01-ви Март 2021
 
error: Content is protected !!