СЛЕДЕТЕ НЕ:

+389 47 203 580
Top
 

ИСТАНБУЛ – 5ти Мај

ИСТАНБУЛ – 5ти Мај

99евра 79евра по лице

Незаборавни доживувања во единствениот град на два континенти.

Запознајте го Истанбул од една поинаква перспектива. Уживајте во Аја Софија, Плавата Џамија, богатството на Топкапи палатата,раскошот на Долма Бахче Сарај, крстарејќи по Босфорот и видете дел од убавините и дел од куќите каде се снимени најпознатите Турски серии.

 • Дестинација
 • Збирно место
  пред деловните простории на агенцијата
 • Тргнување
  05.05.2021
 • Враќање
  08.05.2021
1
1 Ден 05.05.2021 (среда)
БИТОЛА – ПРИЛЕП – КАВАДАРЦИ – ВЕЛЕС – ШТИП - КОЧАНИ – ДЕЛЧЕВО - ИСТАНБУЛ Состанок на групата пред деловните простории во 17.00 часот. Поаѓање за Турција. Патување преку граничниот премин Делчево. Патување со попатни одмори преку Софија, Пловдив, Капикуле (Бугарско-Турска граница).
2
2 Ден 06.05.2021 (четврток)
ИСТАНБУЛ Пристигнување во Истанбул во утринските часови. Сместување во хотел.           Во пладневните часови заминување на панорамски разглед на градот со професионален туристички водич: посета на Таксим, Валенсовиот аквадукт, Шехзаде џамијата, големиот џамиски комплекс Сулејмание, Хиподромот, Султан Ахмет (сината) џамија, мостовите на Босфор. Слободно попладне за лични активности. Ноќевање
3
3 Ден 07.05.2021 (петок)
ИСТАНБУЛ Појадок. По појадокот, факултативна посета на Аја Софија (Света Софија) – симболот на зачетоците на Христијанството на тие простори...факултативна посета на Топ Капи - палатата на султаните, со посета на Харемот и ризницата. Посета на Долма Бахче сарај последната резиденција на Отоманскиот Султан и место каде починал големиот татко на Турција Кемал Ататурк. Посета на Капали Чаршија, еден од најатрактивните шопинг центри во светот со близу 4000 дуќани за накит, злато, облека, кожа, антиквитети и др...Посета на национален ресторан.(факултативно). Ноќевање.
4
4 Ден 08.05.2021 (сабота)
ИСТАНБУЛ Појадок. По појадокот – факултативно крстарење со брод по Босфорот со локаленн професионален водич, каде на еден поинаков начин ќе ги доживеете убавините и грандиозноста на овај жив музеј на два континенти. Посета на Цариградската Патријаршија. Во пладневните часови поаѓање за Македонија. Ноќно патување преку Бугарија.
5
5 Ден 09.05.2021 (недела)
ДЕЛЧЕВО-КОЧАНИ-ШТИП-ВЕЛЕС – ПРИЛЕП-БИТОЛА Пристигнување во Битола во предпладневните часови.  

НАПИШИ КОМЕНТАР

Accomodation
Destination
Meals
Overall
Transport
Value For Money

79 €
 • Во цената на аранжманот Е вклучено:
 • Автобуски превоз на дадената релација
 • 2 Ноќевања со појадок (шведски стол) во хотел со 3*+ во центарот на Истанбул
 • Панорамски разглед на градот со локален професионален водич
 •  Посета на Аја Софија
 •  
 • Посета на Сината џамија
 • Посета на Цариградската Патријаршија
 • Водич придружник за цело време на патувањетоОрганизација, водство и реализација на патувањето
 
 • Во цената на аранжманот НЕ Е вклучено:
 • патничко осигурување (1 евро од ден)
 • Доплата за сингл соба е 30 евра дополнително од аранжманот
  Селекција на седиште во автобус! Според правилата на агенцијата, патниците се сместуваат според временскиот редослед на уплати. Доколку имате барање за седиште, истото се доплаќа 15 евра за во два правци.     ЦЕНИТЕ НА ФАКУЛТАТИВНИТЕ ИЗЛЕТИ НЕ СЕ ВКЛУЧЕНИ ВО ЦЕНАТА НА АРАНЖМАНОТ: Истите се уплаќаат за време на патувањето: Топкапи Палата Некогашната палата на султаните-Цена 15 €   Посета на кулата „Сафир“ со 4D кино проекција- 15€ Панорамски разглед на Истанбул   Посета на европскиот и азискиот дел на Истанбул со Чамлиџа – Цена 15 Крстарење по Босфор 90 минутно крстарење низ најубавите предели на Истанбул- Цена 20 € Долмабахче Турскиот Версај на султанит- Цена 20 €   Ноќен Истанбул- Цена 20 €   Центар: Emaar Square Mall   Центар: Watergarden Аквариум во ЕмарСвер- Цена 13€   Праксата покажала дека доста од патниците се одлучуваат за повеќе факултативи. Затоа ние комбиниравме факултативи кои ќе ви заштедат на џебот. Досегашната пракса покажала дека екскурзиите коишто се вклучени во пакет 2 се најбараните екскурзии, па затоа нашата агенција ви нуди попуст доколку ги купите сите како пакет.   Пакет 2- 65 € (Намалување од 75€)   Крстарење по Босфор Долмабахче   Панорамски разглед на европски и азиски Истанбул со посета на Чамлиџа Ноќен Истанбул ( Emmar Square Mall, Watergarden, без влез во аквариумот)   Патувате во Истанбул и сакате градот да ви остане во паметење? Патувате во Истанбул затоа што шопингот ви е во втор план, а пред се сакате да научите нешто во вашиот живот и да дознаете нови работи за историјата на луѓето коишто дејствувале на ова подрачје? Сакате култура? Сакате да бидете оној/она кои ќе се вратат дома исполнети со многу слики и спомени од градот? Тогаш вие го имате ВИП пакетот со сите екскурзии. ВИП пакет- Цена: 105€ (Намалување од 118€) Сите тури
 • За резервации потребен е аванс од 30% од вкупниот износ на аранжманот.
 • Т.А. ,, АНА ТУРС,, го задржува правото да го откаже во целост аранжманот 5 дена пред поаѓање. За време на разгледите во програмата не се предвидени посети на внатрешноста на јавните згради, институции или културни споменици, освен ако не е посебно нагласено во програмата. Организаторот на патувањето го задржува правото за промена на програмата за патување во случај на непредвидени објективни причини, како на пример застој на граница, застој во сообраќајот, затвореност на некои од локалитетите предвидени за посета и сл.
 • Агенцијата го задржува правото на промена за остварување на посетата на местата кои се по избор.
 • Хотелот се одредува на неколку дена пред тргнувањето во зависност од бројот на пријавени патници.
 • Придржување на мерките за Covid-19 ќе бидат во целост запазени.
 • За реализација на аранжманот е потребен минимум од 40 патници
error: Content is protected !!