СЛЕДЕТЕ НЕ:

+389 47 203 580
Top
 

Истанбул 3НП

Истанбул 3НП

129евра 109евра по лице

Ви нудиме уште едно прекрасно доживување за дочекот на највеселата ноќ во градот на два континента, авантура да ги истражите и почуствувате Истанбулските богатства на култура, историја и шопинг. Вљубете се повторно во животот, засакајте го градот кој никогаш не спие… оваа Нова 2022


Во цената на аранжманот Е вклучено:

 • Автобуски превоз на дадената релација според програмата
 • 3 ноќевања со појадок во хотел со 5
 • Разглед на Истанбул со локален професионален водич
 • Посета на Сината Џамија – ГРАТИС
 • Посета на Аја Софија – ГРАТИС
 • Посета на Хиподромот – ГРАТИС
 • Посета на Вселенската Патријаршија – ГРАТИС
 • Организација, водство и реализација на аранжманот

ВО ЦЕНАТА НА АРАНЖМАНОТ НЕ Е ВКЛУЧЕНО: 

 • Патничко осигурување
 • Индивидуални трошоци
 • Факултативни посети
 • Новогодишен дочек на брод
 • Новогодишен дочек во национален Турски ресторан

НАПОМЕНА:

 • За реализација на овој аранжман, потребен е минимум од 40 патници. Бројот на места е ограничен.
 • Односот на 1 € = 62,00 денари.
 • Во случај на недоволен број на патници агенцијата го задржува правото на откажување на аранжманот најкасно до 5 дена пред поаѓање.
 • Агенцијата го задржува правото на промена на редоследот на програмата.
 • За патувањето важат општите услови за патување на СКТМ и Ана Турс Интернационал
 • Дестинација
 • Збирно место
  Комплекс Безистен
 • Тргнување
  29.12.2021; 16:00 часот
 • Враќање
  03.01.2021; во утрински часови
1
29.12.2021 БИТОЛА - ПРИЛЕП - ВЕЛЕС - ШТИП - КОЧАНИ - ИСТАНБУЛ
Состанок на групата пред деловните простории на агенцијата во 16.00 часот. Поаѓање за Турција. Патување преку граничниот премин Делчево. Патување со попатни одмори преку Бугарија со попатни одмори.
2
30.12.2021 ИСТАНБУЛ
Пристигнување во Истанбул во утринските часови.  Можност за сместување во утринските часови доколку собите се слободни или сместување според хотелските правила, после 14:00 часот.  Слободен ден за индивидуални прошетки или придружете се на откривање на Истанбул со нашиот водич. Денот е предвиден за  неколку доживувања и првите приказни за Истанбул од 1001 ноќ: РАЗГЛЕД НА ЕВРОПСКИ ИСТАНБУЛ + ИСТАНБУЛ НА ДЛАНКА ОД КУЛАТАSAPPHIRE :SAPPHIRE : Најпрво одиме во посета на  Sapphire облакодерот кој кога се изгради во 2010 г. важеше за 4-ти највисок облакодер во Европа. Има 54 ката и 10 ката под земја.  Со експресен лифт се искачувате до врвот каде од терасате Истанбул го имате како на дланка: Европски дел, Азиски дел, Босфор... Тука ќе може дауживаме во 4D проекцијасо хеликоптер...„ ќе летаме над Истанбул и неговите најубави споменици“... ЕВРОПСКИ ИСТАНБУЛ + ТАКСИМ: Потоа ве водиме на прекрасно панорамско разгледување на градот со автобус и лиценциран локален водич:  Квартот Аксарај со Валиде џамијата, Шехзаде  џамијата, Валенсовиот аквадукт, мостовите Ататурк и Галата, Новата џамија со Египетскиот пазар, прочуениот Пера Палас хотел, познат од приказните на Агата Кристи. Посета на Таксим, централниот плоштад на Истанбул. Тука се наоѓа познатата пешачка улица Istiklal, и многубројните продавници, трговски центар, ресторани. Низ улицата поминува познатиот црвен транвај. Слободно време за шопинг и кафе. Сместување во хотел. Слободно време за одмор. Ноќевање.
3
31.12. 2021 ИСТАНБУЛ
Појадок. Продолжуваме со нашите возбудливи приказни од 1001 ноќ. Ве водиме во: ДОЛМА БАXЧЕ ПАЛАТА:  Посета на најбогатата, најубавата и последната султанска палата, на брегот  на Босфор. Резиденција на Султаните од 1853 г. до 1922 г. Тука престојувал и починал  основачот на денешна модерна Турција, Мустафа Кемал Ататурк. Го посетуваме Резиденционалниот дел од Палатата. КРСТАРЕЊЕ ПО БОСФОР: Заминуваме на прекрасно и возбудливо крстарење по БОСФОР со приватен брод и водич: тврдината Румели Хисар, “Beyler beyi”  палатата... Ќе уживате во прекрасниот  поглед на раскошните палати на светски познатите политичари и бизнисмени ( Тансу Чилер...), Султанската палата Чираган ... Крстариме покрај прекрасните палатите од познатите Турски ТВ серии. Време за одмор и подготовка за незаборавен дочек на Новата Година. Овој пат ви нудиме новата година да ја дочекате со забава на брод или во национален Турски ресторан (факуклтативно). СРЕЌНА НОВА 2021.Ноќевање.
4
01.01.2022 ИСТАНБУЛ
Појадок. Продолжуваме со нашите возбудливи приказни од 1001 ноќ. Ве водиме во:   ОТОМАНСКИ И ВИЗАНТИСКИ ИСТАНБУЛ : Ве водиме во славното и бурно минато на Османлиското царство: со локален водич ќе го посетиме историскиот дел на Истанбул – пешачка тура. Ќе се воодушевуваме на големината на Сината џамија, Султан Ахмед плоштадот и Византискиот хиподром. Ќе ја видиме и познатата порано црква а сега џамија АЈА СОФИЈА ,  и најпознатата султанска палата во светот - Топ Капи Палатата . Потоа можност да се посети и Подземната византиска цистерна, 14 метри под нивото на земјата, со 9.800м2 површина од каде градот бил снабду ван со вода за пиење. Пешки продолжуваме до Капали чаршија ...   МИНИАТУРК Потоа, факултативно - посета на МИНИАТУРК - минијатурен парк отворен во 2003 година, со површина од 60000 м2, најголем минијатурен парк во светот. Паркот содржи 122 минијатурни скуплтури од кои 58 од Истанбул, 52 од Анадолија и 12 од Отоманскиот период надвор од границите на Турција, истите се со размер од 1:25. Ноќевање.
5
02.01.2022 ИСТАНБУЛ - МАКЕДОНИЈА
Појадок. Појадок.  Одјавување од хотел. ВСЕЛЕНСКАТА ПАТРИЈАРШИЈА Посета на една од најзначајните симболи на христијанството, Според рангирањето, оваа патријаршија е прва и се смета за центар на сите православни цркви во светот. Внатрешноста на црквата е богато украсена со извонредни златни иконостаси, кои прикажуваат детали од животот на Исус Христос. Најзначајна реликвија во црквата е столбот со црна боја за кој се верува дека е столбот на кој Исус бил заврзан пред да биде распнат на крст. Прошетки низ Истанбул...  Во попладневните часови тргнуваме кон Македонија, преку Бугарија.   Агенцијата го задржува правото на промена на редоследот на посетите и излетите по денови и сатници.
6
03.01.2021 СКОПЈЕ - КОЧАНИ - ШТИП - ВЕЛЕС - ПРИЛЕП БИТОЛА
Пристигнување во Македонија во утринските часови.
ЦЕНА НА АРАНЖМАНОТ  до 30.11.2021:    109 € / 6.759 Ден. РЕДОВНА ЦЕНА НА АРАНЖМАНОТ  :    129 € / 7,999,оо Ден.   ВО ЦЕНАТА НА АРАНЖМАНОТ Е ВКЛУЧЕНО:
 •          Превоз со високотуристички автобус на релација Битола - Истанбул – Битола
 •          Сместување во хотел со 5*,на база  3 ноќевања со појадок
 •          Пешачка тура низ стариот дел на Истанбул
 •          Посета на Капали Чаршија
 •          Влез во Аја Софија – бесплатен влез
 •          Прошетка низ Хиподромот и Султан Ахмед плоштадот
 •          Посета на Сина Џамија
 •          Посета на Вселенска Патријаршија
 •          Посета на најголемиот трговски центар FORUM, Decathlon и Ikea
 •          Професионален туристички пратител
  ВО ЦЕНАТА НА АРАНЖМАНОТ НЕ Е ВКЛУЧЕНО:
 •          Факултативни излети,влезници,метро карти:
 •          Панорамски разглед на европски Истанбул: 10€
 •          Посета на Долма Бахче палатата: 30€
 •          Крстарење по Босфор покрај луксузните вили во кои се снимани турските серии: 20€
 •          Посета на Ускудар и ноќен разглед на Азиски Истанбул: 15€
 •          ОТОМАНСКИ И ВИЗАНТИСКИ ИСТАНБУЛ – пешачка тура:  - гратис
 •          Влезница во Топ Капи палатата: 25 €
 •          Влезница во подземната цистерна: 20 €
 •          Посета на SAPPHIRE облакодерот (експрес лифт до врвот + 4 Д кино):  25 €
 •          Дочек на Новата 2022 со традиционална програма и вечера со неограничен пијалок , со трансфер:
 •          Патничко осигурување 210 мкд.
 •          Доплата за еднокреветна соба 60€
 •          Организирани трансфери од Битола, Охрид, Ресен, Прилеп, Кавадарци, Неготино, Велес,  ГРАТИС
 • За реализација на овој аранжман, потребен е минимум од 35 патници. Бројот на места е ограничен.
 • Односот на 1 € = 62,00 денари.
 • Во случај на недоволен број на патници агенцијата го задржува правото на откажување на аранжманот најкасно до 5 дена пред поаѓање.
 • Агенцијата го задржува правото на промена на редоследот на програмата.
 • За патувањето важат општите услови за патување на СКТМ и Ана Турс Интернационал
error: Content is protected !!