СЛЕДЕТЕ НЕ:

+389 47 203 580
Top
 

МОСКВА & СТ. ПЕТЕРCБУРГ

МОСКВА & СТ. ПЕТЕРCБУРГ

665евра по лице
Цена по лице во двокреветна соба:  665 € /  41,230,оо ден.
Цена за дете од 2-12 години со две возрасни лица во соба: 615 € /  38.130,оо ден.
 Доплата за 1/1 соба: 115 € /   7,130,оо ден.

 

ВО ЦЕНАТА НА АРАНЖМАНОТ Е ВКЛУЧЕНО:

 • Авионски превоз Белград – Москва/Ст.Петербург – Белград
 • 7 ноќевања со појадок во хотел 4*
 • Организиран трансфер аеродром – хотел – аеродром, според програма.
 • Панорамски разглед на градот со водич на српски јазик (без влезници во објекти).
 • Техничко водство / Пратител на групата.
 • Москва – Ст Петрбург ( воз)

ВО ЦЕНАТА НА АРАНЖМАНОТ НЕ Е  ВКЛУЧЕНО: 

 • Аеродромски такси од 123€ вклучени во цената(подложни на промени)
 • Оброк во авион
 • Задолжително патничко осигурување
 • Факултативни излети:
 • Останати неспоменати услуги ( пијалоци, минибар) кои не се погоре споменати
 • Повратен трансфер до Белград 70
8 дена
 • Дестинација
 • Збирно место
  Аеродром „Никола Тесла“ - Белград
 • Тргнување
  28.12.2019/ 16:00 часот
 • Враќање
  04.01.2019/ 23:30 часот
 • Додатни информации
  Повратен трансфер до Белград
1
(28.12.2019) БЕЛГРАД -МОСКВА
Состанок  на групата на  аеродром Никола Тесла  два часа пред поаѓање во 16.10 часот.  Лет со авиокомпанијата  Air Serbia во 18.15 часот (лет JU 654). Слетување на аеродромот во Москва -Шереметјево во 23:05 часот. Сместување во хотел. Ноќевање.
2
(29.12.2019) МОСКВА
Појадок. Панорамско разгледување на градот со автобус (без влез во објекти): центарот на градот,  Црвениот плоштад, Кремљ,  Црквата на Василиј, Бољшој театарот, Црква на Исус Христос Спасителот.Во вечерните часови, факултативна посета на Московското Метро, на неколку најубави метро станици, кои се налик на музеи со бројни мозаици, скулптури, итн.Новодевичанскиот  Манастир, видиковецот Врапчево брдо,  Универзитетот “Ломоносов”,  Паркот на победата  и други. Ноќевање.
3
(30.12.2019) МОСКВА
Појадок. Факултативна посета на Кремљ, најстариот дел од историскиот центар на Москва, со извонредна убавина на архитектонски и уметнички комплекс. Прошетка по делот на црквата Успесение на Архангел, палатата каде се наоѓа ризницата на Царска Русија.  Големо  историското и уметничкото богатство на Московскиот  Кремљ,  кои се собрани во една збирка од која е настанат Музејот (Богатството од Царска Русија), кој е под заштита на УНЕСКО. Посета на палатата на оружјето, ризницата на царска РусијаПоаѓање на факултативна екскурзија кон  Музеот Бородинската  битка -посветен на војната на Наполеон  во 1812.Главен експонат на музејот е панорамата,кое преставува огромно сликано платно со димензии 115 х 15м,кое виси во затворен круг и преставува еден од  најтешките моменти на војната на Бородинското поле. Факултативно вечерно крстарење  – пловење со ексклузивниот брод -ресторан Radisson.  
4
(31.12.2020 ) МОСКВА
Појадок. Поаѓање на факултативна тура кон Сергиев  Посад (поранешен Загорск,  70 километри од Москва), еден од најстарите и најголемите руски манастирски комплекси, како и поранешна резиденција на рускиот патријарх. Потоа, разглед на Тројствената лавра на Св. Сергеј. Слободно време. Враќање во хотел и слободно попладне/вечер за одмор и индивидуални активности, или  навечер  одење до  Црвениот Плоштад(со метро во придружба на водич), каде традиционално со голем  огномет се пречекува Новатата 2020 Година.  “ СРЕЌНА НОВА 2020 “.Ноќевање
5
(01.01.2020) МОСКВА-СТ.ПЕТЕРБУРГ
Појадок. Трансфер до железничка станица. Патување за Санкт Петерсбург во 13.00 часот со современ воз  Сапсан. Пристигнување во 16.40 часот.Трансфер  до хотелот. Сместување. Слободно време. Ноќевање.
6
(02.01.2020) САНКТ ПЕТЕРСБУРГ
Појадок. Панорамско разгледување на  градот: Невски Проспект, Казанскиот  Парламентот, Кралскиот  плоштад, Адмиралитетот, Васиљевско острово, Ермитаж, Исакиевската  катедрала, бронзениот Коњаник … (без да се  влезе во просториите). Факултативен   разглед на  Петропавловската  тврдина, историското јадро на градот, Петтропавловската Црква, каде се наоѓаат  сите руски императори, почнувајќи со Петар I, Историскиот музеј на Санкт Петербург, познатиот затвор. Ноќевање.
7
(03.01.2020) САНКТ ПЕТЕРСБУРГ
Појадок.  Факултативна програма до Пушкин-Царското Село – летната резиденција на Екатерина Велика, замокот и прекрасниот парк со површина од 34 км2. Ентериерот на замокот фасцинира со сјајот на уметнички предмети изработени од полускапоцени камења, злато, портрети на династијата Романови. По повод 300 – годишнината од основањето на Санкт Петербург заврши реконструкцијата на познатата  Килибарска сала, која  го врати  некогашниот сјај на дворецот на Катерина. Ноќевање.
8
(04.01.2020) САНКТ ПЕТЕРСБУРГ - БЕЛГРАД
Појадок.  Факултативна програма: Ермитаж, разглед на еден од најголемите музеи во светот  на Зимскиот дворец, со над 3 милиони експонати, со ремек-делата на Леонардо да Винчи, Тицијан, Ван Гог, Сезан, Пикасо Слободно време.Трансфер до аеродромот .Лет за Белград во 22:30 часот.Пристигнување во Белград во 23.20 часот.

TOUR LOCATION

Хотелот е дел од поранешниот комплекс Izmailovo. Метро станицата е на 100 m од хотелот. Во близина на хотелот има голем број на ресторани, трговски центар и голем пазар за сувенири. Возење со метро до Црвениот плоштад трае околу 15 минути (од хотелот со пешачење 25 минути), како информација за движење во слободно време. Во 2012 год. хотелот е комплетно реновиран. Појадокот е шведска маса.   Хотелот се наоѓа на Московскиот Проспект, има добра поврзаност со центарот. Метро станицата е во близина, што олеснува брзо да се стигне до центарот на градот. Хотелот располага со ресторани: пивен со своја сопствена мини-пивара-бренд -Пауланер и музика во живо секоја вечер; јапонски ресторан со голем избор на специјалитети. Опремен фитнес центар, со базени, сауни и третмани за масажа.
МОСКВА
 • Кремљ – 40 еур (*** Се резервира однапред, во агенција!)
 • Сергиев имот (Поранешен Загорск) – 40 еур
 • Московско Метро (прошетка) – 10 еур
 • Крстарење по реката Москва – 35 еур
 • Панорама-Бородинска битка (со метро) -30 еур
  СТ. ПЕТЕРБУРГ
 • Ермитаж 40еур
 • Пушкин (Царското село) 75 еур
 • Петропавловска Тврдина
*** Во цените за факултативни излет се вклучени превоз, влезница (каде што ја има), локален водич. Минимален број на патници за реализација на излетите е 15 лица. За помалку пријавени лица (10-14) факултативата би можела да се реализира но со јавен превоз.
 • За реализација на аранжманот е потребен минимум од 20 патници. Плаќањето ќе се врши исклучително во денари по курс од 62мкд за 1€. Општите услови за патување на СКТМ се составен дел од овој аранжман.
 
 • Забелешки:
 • За резервации потребен е аванс од 40% од вкупнот износ на аранжманот.
 • Целосна уплата, најдоцна петнаесет (15) дена пред започнување на аранжманот.
 • Организаторот на патувањето го задржува правото, во случај на промена на цената на превозот (авионските билети), да ја промени и цената на аранжманот.
 • Доколку не се оствари минималниот број на патници, организаторот го задржува правото да го откаже или да ја зголеми цената на аранжманот како и цените на факултативните излети.
 • Агенцијата го задржува правото за отказ на аранжманот 7 дена пред патувањето.
 • Распоредот и содржината на посетите и разгледите може да претрпи промена во зависност од состојбата на терен.
error: Content is protected !!