СЛЕДЕТЕ НЕ:

+389 47 203 580
Top
 

Велигден во СВЕТИТЕ МЕСТА НА ЕГЕЈСКА ТУРЦИЈА

Велигден во СВЕТИТЕ МЕСТА НА ЕГЕЈСКА ТУРЦИЈА

169евра 149евра по лице

КУШАДАСИ – ТРОЈА – ЕФЕС – ИЗМИР  КУЌАТА НА ДЕВА МАРИЈА

 

ЦЕНА НА АРАНЖМАНОТ: 149 € /9,239,оо денари за УПЛАТА до 10.04.2021

Редовна цена: 169 € /10.479,оо денари 

 

 • Дестинација
 • Збирно место
  Состанок на групата пред деловните простории
 • Тргнување
  29.04.2021 во 08часот
 • Враќање
  04.05.2021
 • Вклучено
  Велигден во СВЕТИТЕ МЕСТА НА ЕГЕЈСКА ТУРЦИЈА
1
1 Ден. БИТОЛА - ПРИЛЕП - КАВАДАРЦИ - ВЕЛЕС - СКОПЈЕ - ШТИП - КОЧАНИ – КУШАДАСИ
29.04.2021   Состанок на групата пред деловните простории во 08.00 часот. Поаѓање за Турција. Патување преку граничниот премин Делчево. Патување со попатни одмори преку Софија, Пловдив, Капикуле (Бугарско-Турска граница)
2
2 Ден. ТРОЈА - КУШАДАСИ
30.04.2021 Преминување на Дарданелите со брод. Краток одмор. Посета на Античка Tроја. Разглед на Троја, остатоците како и Тројанскиот коњ. Патувањето продолжува кон Кушадаси. Пристигнување во Кушадаси во пладневните часови. Сместување во хотел. Слободно попладне. Вечера. По вечерата, прошетка низ стариот дел на Кушадаси. Ноќевање.
3
3 Ден. КУШАДАСИ
01.05.2021 Појадок. По појадокот, посета на "Светите места на Егејска Турција". Посета на античкиот град Ефес, кој бил трет по големина град во Римската Империја. Посета на Храмот на Артемида, едно  од седумте чуда на Стариот век. Потоа посета на куќата на Света Дева Mарија, каде мајката божја ги проживеала последните 7 години од својот земен живот. Тука ќе имате можност да ги оставите вашите желби за љубов, здравје и среќа при изворот на света вода. Потоа посета на црквата на Св. Јован во Селџук. Посета на модна ревија за конфекција од кожа. Враќање во Кушадаси. Вечера. Ноќевање.
4
4 Ден. КУШАДАСИ - ПАМУККАЛЕ
02.05.2021 Појадок. По појадокот заминување за посета на Памук Кале. Место каде природата ги покажала своите најголеми уметнички можности. Посета на античкиот град Хиераполис познат уште од 2 век пне како термално лекувалиште именувано по Божицата Хера. Посета на познатите извори на Клеопатра каде некогаш познатата Кралица уживала во термалните води. Целодневна екскурзија (факултативно). Враќање во Кушадаси во доцните попладневните часови. Враќање во хотел. Вечера.Можност за посета на ресторан во стариот дел на Кушадаси. Ноќевање.
5
5 Ден. КУШАДАСИ – ИЗМИР - БИТОЛА
03.05.2021 Појадок. По појадокот напуштање на хотелот и заминување за Битола. Патувањето води преку Измир, познат како роден град на Хомер. Ноќно патување со попатни одмори преку Бугарија.
6
6 Ден. КУШАДАСИ - КОЧАНИ - ШТИП - СКОПЈЕ - ВЕЛЕС - КАВАДАРЦИ - ПРИЛЕП - БИТОЛА
04.05.2021 Пристигнување во Битола во раните утрински часови.
 • Автобуски превоз на дадената релација по програмата
 • Бродски превоз од Гелибулу до Чанакале и обратно
 • Сместување во хотел со 4 **** на база 3 полупансиони (шведски стол)
 • Организирани разгледи по програмата во Кушадаси, Ефес и Селџук
 • Посета на црквата на Св.Јован Апостол во Селџук
 • Посета  и разглед на Измир – родниот град на Хомер
 • Професионален локален водич за посетите на Троја, Ефес, Куќата на Дева марија
 • Организација и водство на патувањето
 • Пратител–водич за цело време на патувањето од страна на агенцијата
 • Влезници за посета на културно – историските споменици
 • Посета на античка Троја и Тројанскиот коњ ( 15 €)
 • Посета на Ефес, Храмот на Артемида,посета на куќата на Света Дева Марија (30 €)
 • Посета на Памуккале и изворот на Клеопатра, Хираполис  (35 €)
 • Останати факултативни посети по програмата
 • Патувачко осигурување (5 €)
 • Организиран трансфер од Скопје, Тетово, Гостивар, Велес, Охрид (10€)
НАПОМЕНА:
 • За реализација на аранжманот е потребен минимум од 35 патници
 • За реализација на факултативните посети потребен е минимум од 25 патници
 • Агенцијата го задржува правото за отказ на аранжманот најмалку 5 дена пред поаѓање.
 • Агенцијата го задржува правото на промена на редослед на излетите и посетите.
 • Седењето во автобус е според датумот на уплатата. За избор на седиште доплата од 15 €
 • За патувањето важат општите услови на патување на Т. А. "АНА ТУРС ИНТЕРНАЦИОНАЛ"- Битола и СКТМ
error: Content is protected !!