logo
This is Photoshop's version of Lorem Ipsum. Proin gravida nibh vel velit auctor aliquet. Aenean sollicitudin, lorem quis bibendum auctornisi elit consequat
Последни новости
+387648592568
info@anatours.com.mk

СЛЕДЕТЕ НЕ:

+389 47 203 580
Top
 

ДЕНОТ НА ВЉУБЕНИТЕ Св. ВАЛЕНТИН ВО ИСТАНБУЛ

ДЕНОТ НА ВЉУБЕНИТЕ Св. ВАЛЕНТИН ВО ИСТАНБУЛ

99евра 69евра по лице

Истанбул  — најголемиот град во Турција и еден од најголемите градови во светот, распространет на два континенти – Истанбул, финансиски и културен центар во Турција и светот.

Во својата долга историја, Истанбул служел како главен град на Римска Империја (330-395), на Источното римско (византиско) царство (395-1204 и 1261-1453), на Латинска империја (1204-1261), и Отоманска Империја (1453-1922). Градот беше избран за Европска престолнина на културата за 2010 година. Историските области на Истанбул се вклучени во Списокот на светско културно и природно наследство на УНЕСКО во 1985 година.

 

Резервирај

 • Дестинација
 • Збирно место
  Комплекс Безистен
 • Тргнување
  Состанок на групата 19:00, поаѓање 19:30
 • Враќање
  18:00
 • Додатни информации
  2 ноќевања со појадок
 • Вклучено
  ДЕНОТ НА ВЉУБЕНИТЕ Св. ВАЛЕНТИН ВО ИСТАНБУЛ
1
БИТОЛА - ИСТАНБУЛ
БИТОЛА – ИСТАНБУЛ  13.02.2020 Состанок на групата пред деловните простории во 19.00 часот. Поаѓање за Турција. Патување преку граничниот премин Меџитлија. Патување со попатни одмори преку Солун, Кавала, Александрополис – Ипсала (Грчко-Турска граница).
2
ИСТАНБУЛ
ИСТАНБУЛ  14.02.2020 Пристигнување во Истанбул во утринските часови. Сместување во хотел. Во пладневните часови заминување на панорамски разглед на градот со професионален туристички водич: посета на Таксим, Валенсовиот аквадукт, Шехзаде џамијата, големиот џамиски комплекс Сулејмание, Хиподромот, Султан Ахмет (сината) џамија, мостовите на Босфор. Слободно попладне за лични активности. Ноќевање. 
3
ИСТАНБУЛ
ИСТАНБУЛ  15.02.2020 Појадок. По појадокот, факултативна посета на Аја Софија (Света Софија) – симболот на зачетоците на Христијанството на тие простори...факултативна посета на Топ Капи - палатата на султаните, со посета на Харемот и ризницата.Посета на Долма Бахче сарај последната резиденција на Отоманскиот Султан и место каде починал големиот татко на Турција Кемал Ататурк. Посета на Капали Чаршија, еден од најатрактивните шопинг центри во светот со близу 3000 дуќани за накит, злато, облека, кожа, антиквитети и др... Посета на национален ресторан.(факултативно). Ноќевање.
4
ИСТАНБУЛ - БИТОЛА
ИСТАНБУЛ – БИТОЛА  16.02.2020 Појадок. По појадокот – факултативно крстарење со брод по Босфорот со локален професионален водич, каде на еден поинаков начин ќе ги доживеете убавините и грандиозноста на овај жив музеј на два континенти. Посета на Цариградската Патријаршија. Во пладневните часови поаѓање за Македонија. Ноќно патување со попатни одмори преку Грција.
Резервирај
 • Аја Софиа Посета на некогашната православна црква, а денес музеј со локален туристички водич (вклучено аудио слушалки)- Цена 20 €
 • Топкапи Палата Некогашната палата на султаните-Цена 20 €
 • Аквариум “Туркуазу” – 15 €
 • Посета на кулата „Сафир“ со 4D кино проекција- 15€ 
 • 5.Крстарење по Босфор 90 минутно крстарење низ најубавите предели на Истанбул- Цена 20 €
 • Долмабахче Турскиот Версај на султанит- Цена 25 €
 • Ноќен Истанбул- Цена 25 € Ценар: Emaar Square Mall Ценар: Watergarden Плоштад Таксим
 • Турска вечер во национален ресторан 25
 • Пакет 2- 70€ (Намалување од 85€) Крстарење по Босфор Долмабахче Аквариум „Туркуазу“ Ноќен Истанбул (Таксим, Emmar Square Mall, Watergarden)
 • ВИП пакет- Цена: 150€ (Намалување од 165€) Сите тури
  Резервирај

Во цената на аранжманот Е вклучено:

 • Автобуски превоз на дадената релација според програмата
 • 2 ноќевања со појадок  во хотел со  4* во Истанбул
 • Разглед на Истанбул со професионален водич.
 • Посета на Сината Џамија
 • Посета на Хиподромот
 • Организација, водство и реализација на аранжманот

ВО ЦЕНАТА НА АРАНЖМАНОТ НЕ Е ВКЛУЧЕНО: 

 • Патничко осигурување
 • Индивидуални трошоци
 • Факултативни излети
НАПОМЕНА!
 • За патувањето важатопштите услови на патување на Т.А.,,АНА ТУРС ИНТЕРНАЦИОНАЛ,Битола!
 • За реализација на аранжманот е потребен минимум од 40 патници.
Резервирај