СЛЕДЕТЕ НЕ:

+389 47 203 580
Top
 

8ми Март во Ниш

8ми Март во Ниш

89евра 79евра по лице

МАНАСТИР ТУМАНЕ – ГОЛУБАЧКИ ГРАД – СРЕБРЕНО ЕЗЕРО – НИШ

2 дена
 • Дестинација
 • Збирно место
  пред деловните простории на агенцијата
 • Тргнување
  05.03.2021
 • Враќање
  07.03.2021
1
ДЕН 1. 05.03.2021 Битола – Прилеп – Велес – Манастир Тумане - Ниш
Состанок на групата во 23.00 пред деловните простории на агенцијата. Поаѓање кон Манастирот Tумане во 23.30 часот. Патување со гранични формалности и попатни одмори.
2
ДЕН 2. 06.03.2021 МАНАСТИР ТУМАНЕ – НИШ
По пристигнувањето во Манастирот Тумане  кој е православен манастир на браничевската Епархија на Српската православна црква. Се наоѓа во Голубачката долина на само 12 километри одалечен од Голубац. Пристигнување во манастирот на утринска литургија –свештено лице од манастирот Молитви за пород-плодност (за сите што немаат дечиња), молитва за здравје (за сите тешки и лесни болести). За името на манастирот постојат неколку легенди за Милош Обилиќ, прославениот косовски јунак. Милош е роден во околното село Кобиље, а имал и свој дворец во околното село Двориште. Еден ден ловејќи во блиската шума го ранил монахот Зоксим Синајит кој престојувал во блиската пештера. Кога го однесле на лечење, монахот изговорил ту мани односно нема лек, оставиме тука да умрам. Како знак на покајание изградил манастир во кој биле положени моштите на Зоксим. Точното време за изградба не се знае но прв пат се појавува во пописите од 1572/3 година. Во договорено време, групата се упатува кон посета на Голубачка тврдина. По прошетка низ тврдината се упатуваме кон Сребрено Езеро. Слободно време за индивидуални активности.  Заминување кон Ниш. Сместување во хотел. Ноќевање.
3
ДЕН 3. 07.03.2021 НИШ – СКОПЈЕ – ВЕЛЕС – ПРИЛЕП - БИТОЛА
По појадокот во хотелот, ќе ја започнеме градската турнеја во Ниш. Разгледот на споменикот кој го го означува „скокот“ низ времето на почетокот на XIX век. Апсолутно е уникатно во светот: Посета на,,Челе Кула,, Кулата со черепи. Идејата на Хуршид паша (главен командант на турската армија и градот Ниш) за изградба на кула направена од човечки (српски) черепи, на еден од главните градски патишта - источна влезна порта, имаше огромни последици за иднината на оваа дел од Србија. Возењето низ еден од најновите булевари во градовите претставува почеток на приказната за Втората светска војна и основањето на Концентрациониот - логор на смртта непосредно откако градот бил окупиран од германските трупи. Забележано е дека повеќе од 30.000 мажи, жени и деца биле затворени тука, во текот на овие четири години. 10.000 од нив беа застрелани, убиени на самото место на блискиот рид Бубањ. Уникатниот ентериер и надворешност на оваа локација, која кратко потоа беше претворена во музеј, служеше како голема инспирација за домашните филмски режисери и филмски продуценти. Пристигнување во тврдината Ниш, најголемиот историски споменик и убедливо најголемото средновековно наследство на овој град, со површина од повеќе од 22 хектари (54 хектари). Изграден е во почетокот на XVIII век и денес претставува една од најубавите и најдобро сочувани тврдини на балканскиот полуостров. Прошетка низ внатрешноста на тврдината, а потоа преку мостот од другата страна, плоштадот на Крал Милан и пешачката улица „Обреновиќ“ сè до сокакот Тинкерс, стар и уникатен мал дел од поранешната „турска“ улица од XVII и XVIII век. Пауза и можност за испробување на вкусните специјалитети во еден од рестораните во уличката. Заминување кон Македонија. Попатна посета на LIDL. Патување со попатни одмори. Пристигнување во Битола во доцните вечерни часови.
ЦЕНА НА АРАНЖМАНОТ:  89 € За уплата до 20.02.2021 = 79 € Во цената на аранжманот Е вклучено:
 • Автобуски превоз на дадената релација според програмата
 • 1 ноќевање со појадок во хотел со 4* во Ниш
 • Разглед на Манастирот Тумане, Голубачки град, Тврдината, Сребрено Езеро и Ниш
 • Организација, водство и реализација на аранжманот
 • Водич - пратител за цело време на патувањето од страна на Ана Турс Инт - Битола
  Во цената на аранжманот НЕ Е  вклучено:
 • Задолжително патничко – здраствено осигурување
 • Влезниците при посета на културно-историските споменици и рекреативни атракции
 • Доплата за еднокреветна соба 25е
 • Деца до 5 год – гратис, деца од 6 до 12 год -50% од цената
 
 • Може да се патува и со лична карта. НЕ Е ПОТРЕБЕН ПЦР ТЕСТ.
 
НАПОМЕНИ ЗА РАСПОРЕД НА СЕДЕЊЕ ВО АВТОБУС:
 • Со потпишување на договорот за патување, патникот го прифаќа местото во автобус кое ќе му го додели агенцијата. Агенцијата го прави распоредот на седење, земајќи ги во предвид најпрво периодот на уплата, а исклучоци се прават за повозрасни патници и мали деца. Можност за избор на место во автобусот со доплата од 20 евра при уплата на аранжманот.
  ТРАНСФЕР :
 • БЕСПЛАТЕН ТРАНСФЕР на патници од Прилеп, Кавадарци, Велес, Скопје и Куманово,
  НАПОМЕНА:
 • За резервации потребен е аванс од 30% од вкупниот износ на аранжманот.
 • Т.А.,,АНА ТУРС,, го задржува правото да го откаже во целост аранжманот 5 дена пред поаѓање. За време на разгледите во програмата не се предвидени посети на внатрешноста на јавните згради, институции или културни споменици, освен ако не е посебно нагласено во програмата.
 • Организаторот на патувањето го задржува правото за промена на програмата за патување во случај на непредвидени објективни причини, како на пример застој на граница, застој во сообраќајот, затвореност на некои од локалитетите предвидени за посета и сл.
 • Агенцијата го задржува правото на промена за остварување на посетата на местата кои се по избор.
 • За реализација на аранжманот е потребен минимум од 30 патници
 • Цената е изразена во евра а плаќање исклучиво во денари 1 €= 62,оо денари.
 • Протоколите пропишани за заштита од Covid-19 ќе бидат во целост применети, задолжителна дезинфекција на влез во автобус, задолжително носење на заштитна маска, одржување дистанца на патници кои не патуваат заедно.
 • За патувањето важат општите услови на патување на Т.А.,,АНА ТУРС ИНТ,, - Битола и СКТМ
error: Content is protected !!