СЛЕДЕТЕ НЕ:

+389 47 203 580
Top
 

MAJ НА ЈАДРАН

Amazing Tour

MAJ НА ЈАДРАН

4899евра по лице

24 ти МАЈ на ЈАДРАН

Острошки Манастир,Будва, Котор, Мостар, Меѓугорје, Дубровник

Ден 1.        23.05.2019           БИТОЛА – ТИРАНА – ОСТРОГ – БУДВА

Состанок на групата во 20.00 часот пред Безистенот. Заминување кон граничниот премин Ќафасан. Гранични формалности. Патување со попатни одмори преку Елбасан, Тирана, Скадар, Бар се до Острог.

Ден 2.         24.05.2019           ОСТРОГ – БУДВА –  КОТОР – ТРЕБИЊЕ

Пристигнување во Острог во претпладневните часови. Православниот манастир Острог спаѓа меѓу најпосетените светилишта на Балканот. Кога ќе се спомене Острог, веднаш се помислува на место на кое се случуваат чуда. Во него доаѓаат посетители од сите религии и нации, бидејќи се верува дека моштите на Свети Василие Острошки се чудотворни. Манастирот Острог, кој е врежан во карпите, основан е од митрополитот Василије во XVII век. Највпечатлив дел од манастирот е Горен Острог, каде се сместени две мали цркви: горна – посветена на Светиот Крст, и втората, посветена на Воведение на Богородица. Заминување кон Будва. Во попладневните часови прошетка низ стариот дел на градот и да уживате во убавините на Венецијанската архитектура. Будва има голема вредност не само по тоа што е центар на туризмот во Црна Гора туку и по неговите специфични градби, споменици, тврдини, манастири и старите цркви – споменици кои датираат уште од 7 век. Преминување на Которскиот залив кој е ставен на светската листа од 28 најубави заливи во светот. Разглед на Котор. Еден од најинтересните приморски градови во Црна Гора запишан во листата на УНЕСКО како светско културно наследство. Заминување кон Требиње. Сместување во хотел. Ноќевање.

Ден 3.         25.05.2019           ТРЕБИЊЕ – МОСТАР – МЕЃУГОРЈЕ – ТРЕБИЊЕ

Појадок. После појадокот заминување за Мостар. Прошетка и разглед на стариот дел на Мостар, познат по своите стари турски куќи и Стариот мост, симболот на градот, изграден по наредба на Сулејман Величествениот, Отоманската владетел во 1566, на местото на стариот дрвен мост преку реката Неретва. Тука, во 1993 година, градот беше поделен помеѓу Хрватите на Западот и Бошњаците на источната страна и тука сеуште ќе видите бомбардирани згради кои се уште стојат во оваа област. Слободно време за ручек. Заминување кон Меѓугорје, местото каде се појавила Мајката Божија. Враќање во Требиње. Ноќевање.

Ден 4.         26.05.2019           ТРЕБИЊЕ – ДУБРОВНИК – КОТОР – ТИРАНА – БИТОЛА

Појадок. После појадокот заминување за Дубровник. Пристигнување во Дубровник во пладневните часови; следи разгледување на стариот град, плоштадот Страдун, Тврдината, Катедралата Св. Влах, Дубровничката катедрала, Саат Кулата, културно историски музеј – Кнежев Двор – некогаш седиште на Кнезовите на Дубровачката Република. Слободно време за прошетка по улиците на стариот град или по зидините на градот. Заминување за Котор. Патот води преку Которско-Рисанскиот залив.  атувањето продолжува кон Тирана. Слободно време за шопинг во трговскиот центар ТЕГ. Продолжување кон Битола преку граничниот премин Ќафасан. Пристигнување во Битола во ноќните часови.

 

ЦЕНА НА АРАНЖМАНОТ: 79 € / 4899,оо (во денарска противредност)

Во цената на аранжманот Е вклучено:

 • Автобуски превоз на дадената релација со  високо туристички автобус
 • Хотелско сместување во хотел со 3*  Требиње во 1/2, 1/3 соби на база (ноќевање, појадок)
 • Превоз со траект низ Которскиот залив
 • Посета и разглед на Котор и Будва со локален водич
 • Посета и разглед на Меѓугорје и Мостар
 • Посета и разглед со локален водич на Дубровник
 • Пратител, организација, водство и реализација на патувањето од страна на Т.А “Ана Турс Интернационал“ – Битола

Во цената на аранжманот НЕ Е вклучено:

 • Влезници за посетна културно историски споменици
 • Патувачко осигурување
 • Превоз од паркинг до Острог 1 € по правец
 • Посета на ресторан со забава ( 20 €)

НАПОМЕНИ:

 • За реализација на аранжманот, потребен е минимум од 35 платежни патници по автобус
 • Односот нa 1 € = 62,00 денари
6 Days
12+ Години
 • Дестинација
 • Збирно место
  Main Street / Financial District
 • Тргнување
  Please arrive by 10:15 AM for a prompt departure at 10:30 AM.
 • Враќање
  Approximately 6:00 PM.
 • Додатни информации
  Casual, comfortable athletic clothing, hiking shoes, hat and light jacket.
 • Вклучено
  MAJ НА ЈАДРАН
1
Day 1: Departure
2
Day 2: Adventure Beggins
3
Day 3: Historical Tour
4
Day 3: City Tour
5
Day 5: Return

TOUR LOCATION

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Cras sollicitudin, tellus vitae condimentum egestas, libero dolor auctor tellus, eu consectetur neque elit quis nunc. Cras elementum pretium est.

History of the City

This is Photoshop's version  of Lorem Ipsum. Proin gravida nibh vel velit auctor aliqueenean sollicitudin, lorem quis bibendum auctor, nisi elit consequat ipsum, nec sagittis sem nibh id elit. vulputate cursus a sit amet mauris. Morbi accumsan ipsum velit. Nam nec tellus a odio tincidunt auctor a ornare odio. Sed non  mauris vitae erat consequat auctor eu in elit. Class aptent taciti sociosqu ad litora torquent per conubia nostra, per inceptos himenaeos. Mauris in erat justo. Nullam ac urna eu felis dapibus condimentum sit amet a augue. Sed non neque elit. Sed ut imperdiet nisi. Proin condimentum fermentum nuam pharetra, erat sed fermentum feugiat velit mauris egestas quam, ut aliquam massa nisl quis neque. Suspendisse in orci enim.This is Photoshop's version  of Lorem Ipsum. Proin gravida nibh vel velit auctor aliquet. Aenean sollicitudin, lorem quis bibendum auctor, nisi elit consequat ipsum, nec sagittis sem nibh id elit. Duis sed odio sit amet nibh vulputate cursus a sit amet mauris. Morbi accumsan ipsum velit. Nam nec tellus a odio tincidunt auctor a ornare odio.
Sad naeos, mauris in erat justo. Nullam ac urna eu felis dapibus condimentum sit amet a augue. Sed non neque elit. Sed ut imperdiet nisi. Proin condimentum fermentum nunc. Etiam pharetra, erat sed fermentum feugiat, velit mauris egestas quam, ut aliquam massa nisl quis neque. Suspendisse in orci enim.  Suspendisse in orci enim. Sed non  mauris vitae erat consequat auctor eu in elit. Class aptent taciti sociosqu ad litora torquent per conubia nostra, per inceptos himenaeos. Mauris in erat justo. Nullam ac urna eu felis dapibus condimentum sit amet a augue. Sed non neque elit. Sed ut imperdiet nisi. Proin condimentum fermentum nunc. Etiam pharetra, erat sed fermentum feugiat, velit mauris egestas quam, ut aliquam massa nisl quis neque. Suspendisse in orci enim. Sed non  mauris vitae erat consequat auctor eu in elit. Class aptent taciti sociosqu ad litora torquent per conubia nostra, per inceptos himenaeos. Mauris in erat justo. Nullam ac urna eu felis dapibus condimentum sit amet a augue. Sed non neque elit. Sed ut imperdiet nisi. Proin condimentum fermentum nunc. Etiam pharetra, erat sed fermentum feugiat, velit mauris egestas quam, ut aliquam massa nisl quis neque. Suspendisse in orci enim.

НАПИШИ КОМЕНТАР

Accomodation
Destination
Meals
Overall
Transport
Value For Money

ADDITIONAL INFO

This is Photoshop's version  of Lorem Ipsum. Proin gravida nibh vel velit auctor aliqueenean sollicitudin, lorem quis bibendum auctor, nisi elit consequat ipsum, nec sagittis sem nibh id elit. vulputate cursus a sit amet mauris. Morbi accumsan ipsum velit. Nam nec tellus a odio tincidunt auctor a ornare odio. Sed non  mauris vitae erat consequat auctor eu in elit. Class aptent taciti sociosqu ad litora torquent per conubia nostra, per inceptos himenaeos. Mauris in erat justo. Nullam ac urna eu felis dapibus condimentum sit amet a augue. Sed non neque elit. Sed ut imperdiet nisi. Proin condimentum fermentum nuam pharetra, erat sed fermentum feugiat velit mauris egestas quam, ut aliquam massa nisl quis neque. Suspendisse in orci enim.This is Photoshop's version  of Lorem Ipsum. Proin gravida nibh vel velit auctor aliquet. Aenean sollicitudin, lorem quis bibendum auctor, nisi elit consequat ipsum, nec sagittis sem nibh id elit.
Nullam ac urna eu felis dapibus condimentum sit amet a augue. Sed non neque elit. Sed ut imperdiet nisi. Proin condimentum fermentum nuam pharetra, erat sed fermentum feugiat velit mauris egestas quam, ut aliquam massa nisl quis neque. Suspendisse in orci enim.This is Photoshop's version  of Lorem Ipsum. Proin gravida nibh vel velit auctor aliquet.
This is Photoshop's version  of Lorem Ipsum. Proin gravida nibh vel velit auctor aliqueenean sollicitudin, lorem quis bibendum auctor, nisi elit consequat ipsum, nec sagittis sem nibh id elit. vulputate cursus a sit amet mauris. Morbi accumsan ipsum velit. Nam nec tellus a odio tincidunt auctor a ornare odio. Sed non  mauris vitae erat consequat auctor eu in elit.    
error: Content is protected !!