СЛЕДЕТЕ НЕ:

+389 47 203 580
Top
 

НЕЗАБРАВЕН ОДМОР НА ОСТРОВОТ ЗАНЗИБАР

Amazing Tour

НЕЗАБРАВЕН ОДМОР НА ОСТРОВОТ ЗАНЗИБАР

1289евра 1089евра по лице

Незаборавен одмор на островот Занзибар
ДИРЕКТЕН ЛЕТ НА ЧАТЕР
Датуми: 01.04.2021 – 11.04.2021
11 дена / 7 ноќи
Хотели со врвна локација на плажа на островот

Богат избор на дополнителни екскурзии
ЦЕНА ОД 1089 ЕВРА во  хотел  со 4 или 5 * со појадок и вечера

 • Дестинација
 • Збирно место
  Пред деловните простории на агенцијата
 • Тргнување
  Во договорено време
 • Враќање
  Во доцните попладневни часови
 • Додатни информации
  Casual, comfortable athletic clothing, hiking shoes, hat and light jacket.
 • Вклучено
  НЕЗАБРАВЕН ОДМОР НА ОСТРОВОТ ЗАНЗИБАР
1
Ден 1. БИТОЛА - ПРИЛЕП - СКОПЈЕ - СОФИЈА 01.04.2021
Поаѓање од  Битола преку Прилеп и Скопје до аеродромот во Софија. Патување со попатни одмори и царински формалности.
2
Ден 2. СОФИЈА - ЗАНЗИБАР 02.04.2021
Лет за Занзибар со директен чартер лет на авиокомпанијата „Бугарски ер чартер“ на релација Софија - Занзибар (со техничко слетување во Египет) во 14:10 часот.
3
Ден 3. ЗАНЗИБАР 03.04.2021
Слетување во Занзибар во 07:10 часот.  Топло добредојде  ќе Ви посака нашиот претставник на локалниот тур-оператор на аеродромот во Занзибар и трансфер до хотелот. Пријавување по 13:00 часот Слободно време.  Вечера. Ноќевање.
4
Ден 4. ЗАНЗИБАР 04.04.2021
Појадок. Слободно време за на плажа и одмор или обиколка на Стоун Таун (40 евра). Прекрасна прошетка низ историјата на островот, која ќе ви ги покаже најинтересните знаменитости и историско наследство на Занзибар. Турнејата започнува од градскиот пазар, кој датира од 1904 година и од каде можете да купите свеж зеленчук, овошје и риба. Следно е Англиканската црква изградена во 1873 година на местото каде што некогаш се продавале робовите. Продолжуваме со турнејата до Султановата палата од 1890 година, користена како резиденција за членовите на семејството на Султанот. Ќе  поминеме и покрај домот на Фреди Меркјури  ( без влегување). Ќе ја видиме и Палатата на церемониите, која е изградена во 1883 година заради одржување кралски церемонии. Ќе поминеме и покрај  поранешниот Англиски клуб, кој сега е Африканска куќа. Ќе застанеме за да уживаме во густата сенка на паркот Фородхани, кој е омилено место за одмор на локалното население. И, конечно - Старата тврдина, која ја изградија Арапите за да се одбранат од инвазијата на Португалците. * Се препорачува конзервативна облека - дамите треба да носат долги панталони или здолништа, како и со покриени рамена. Вечера. Ноќевање.
5
Ден 5. ЗАНЗИБАР 05.04.2021
Појадок. Слободно време за на плажа и одмор или полудневна турнеја „Занзибар - остров на зачини“ (околу 3 часа,  40 евра ) Кога ќе слушнете за Занзибар, првата асоцијација е со зачини - каранфилче, цимет, бибер и многу други. Тие биле купени од султаните на Оман и една од причините за започнување на трговијата со робови. Можете да ги видите насадите за зачини покрај Стоун Таун и да се придружите на екскурзија што ќе ги исполни вашите сетила со ароми на свежи билки. За време на турнејата ќе добиете детален опис на разни зачини, како и нивните апликации во кулинарската уметност и козметиката. Ќе бидете импресионирани и од огромната разновидност на зачини што се произведуваат и од нивните лековити својства кои помагаат во заздравување на разни болести. Исто така, ќе можете да купите зачини и масла извлечени од нив по повластени цени. Се препорачува конзервативна облека - дамите треба да носат долги панталони или здолништа, како и со покриени рамена. Враќање во хотелот. Вечера. Ноќевање.
6
Ден 6. ЗАНЗИБАР 06.04.2021
Појадок. Слободно време за на плажа и одмор или екскурзија до затворскиот остров (3 часа,  - 49 евра). Островот е видлив од Стоун Таун и е со околу 30 минути со брод. Исклучително пријатно место за релаксација, одмор или нуркање, турнејата ќе им се допадне на сите што сакаат да го диверзифицираат својот престој. Островот го добил своето име од затворот што бил изграден на него во 1893 година, но никогаш не бил користен за намената. Голема атракција на островот се огромните желки што ги донесе овде од Сејшелите шеикот Саид Маџит во дваесеттите години на минатиот век. Враќање во хотелот. Препорачливо е да носите водоотпорни вреќи за вашите предмети, како и водоотпорни и футроли за камери и телефони. Ве молиме, не ги допирајте или храните желките. Вечера. Ноќевање.
7
Ден 7. ЗАНЗИБАР 07.04.2021
Појадок. Слободно време за на плажа и одмор или можност за дополнителна екскурзија - целодневна екскурзија Сино сафари (околу 6 часа, приближно од 08:00 до 16:00 часот,- 90 евра). Целодневната турнеја се одвива во јужниот дел на островот. Поаѓање кон селото Фумба, од каде ќе се качиме на дрвената рачно изработена јахта, која ќе не однесе денес во заштитеното подрачје на заливот Минај. Ќе имаме можност да нуркаме, да пливаме во кристално чистите води на океанот, ако имаме среќа да видиме делфини, да се сончаат на некоја песочна траса среде океан и да им се восхитуваме на коралните гребени со опрема што можеме да ја добиеме место (бесплатно). За време на плимата и осеката, ќе одиме во Сината лагуна скриена во мангровите шуми на островот Квале. Ќе се вратиме во Фумба со традиционалниот локален  рачно изработен брод. Во цената е вклучен ручек со безалкохолни пијалоци и пиво, како и локални специјалитети од морска храна подготвени специјално за вас како што се риби, лигњи, јастог, како и многу богата разновидност на егзотично овошје. Препорачливо е да носите водоотпорни вреќи за вашите предмети, како и водоотпорни футроли за камери и телефони. Враќање во хотелот доцна попладне околу 16:00 часот вечера. Вечера. Ноќевање.
8
Ден 8. ЗАНЗИБАР 08.04.2021
Појадок. Слободно време за на плажа и одмор полудневна прошетка до паркот Јозани (Јозани) (околу 3 часа, приближно од 09:00 до 13:00 часот,  со минимум 10 туристи - 50 евра). Сместено на околу 35 километри југозападно од главниот град, на површина од околу 1000 хектари, ова е најголемото заштитено подрачје на островот, каде што пред години можеа да се видат леопарди и антилопи. Денес во паркот се наоѓа една од најзагрозените популации на  од црвени мајмуни - колобуси. Тие се исклучително фотогенични и пријателски расположени и ќе можете да ги видите одблизу. Друго интересно место за посета тука е мангрова шума. Вечера. Ноќевање. * Ве молиме, не ги допирајте или хранете ги животните преку ноќ.
9
Ден 9. ЗАНЗИБАР 09.04.2021
Појадок. Слободно време за на плажа и одмор. Вечера. Ноќевање.
10
Ден 10. ЗАНЗИБАР - СОФИЈА 10.04.2021
Појадок. Слободно време и одјавување до пладне. Поаѓање кон аеродромот за лет за Софија во 23:20 часот.
11
Ден 11. СОФИЈА - СКОПЈЕ - ПРИЛЕП - БИТОЛА 11.04.2021
Пристигнување во Софија во 09:40 часот. Заминување кон Македонија. Патување со попатни одмори и царински формалности. Пристигнување во Битола во доцните попладневни часови.
Цената е по лице во EUR и вклучува:
 • авионски билети на релација Софија - Занзибар - Софија со вклучен чекиран багаж до 20 кг и 7 кг рачен багаж по лице;
 • сите трансфери на аеродром-хотел-аеродром;
 • 7 ноќевања во хотел по ваш избор на островот Занзибар;
 • медицинско осигурување со покритие од 10.000 евра по лице со ZAD Mondial со COVID покриеност;
 • состанок на лице место од страна на претставник на партнерската компанија во Занзибар;
 • претставници на тур-операторот;
  Во цената не е вклучено:
 • аеродромски такси во износ од 120 €
 • Трансфер до аеродромот во Софија и назад доплата 85 € ( задолжителен минимум од 6 патници)
 • виза за Танзанија - 50 американски долари (издадена однапред од Бугарија или на самото место по пристигнување); за  визата бара: скенирана копија од пасош во боја, валидна најмалку 6 месеци од датумот на враќање од патувањето; пополнет формулар за апликација за виза (обезбеден од тур-оператор);
 • совети (задолжителен минимум бакшиш за водичот и возачот) - 50 ЕУР или 55 УСД по лице за целата програма (ќе се соберат на првиот ден од патувањето и ќе бидат дистрибуирани до локалните водичи и возачи од страна на претставникот на ТО за да немате обврски).
 • дополнителни екскурзии на островот Занзибар, не вклучени во цената;
 • лични трошоци на лице место;
  Покрај тоа, за ваша безбедност, осигурувањето за откажување на патувањето може да се земе со дополнителен трошок. Општи услови за осигурување за откажување на патување, вклучително и откажување за патување поради COVID-19:
 • Надомест на трошоците направени во случај на откажување на резервираното патување;
 • Ако осигуреното лице се разболи од КОВИД-19 или е во карантин поради сомневање за болест и затоа мора да го откаже планираното патување, осигурувањето ги покрива надоместоците за трошоците за откажување на патувањето.
 • Болест на брачен другар или близок роднина кој не патува исто така се смета за причина за откажување на патувањето, под услов лицето да има опасна по живот состојба поради КОВИД-19 и да има потреба од интензивна нега во болница.
  Што не опфаќа осигурувањето?
 • Настани кои се предизвикани намерно или поради груба небрежност на осигуреникот;
 • Обид за самоубиство или самоубиство;
 • Настани во здравствената состојба на осигуреникот, кои се случиле или се очекува да се појават во времето на склучување на осигурувањето или почетокот на патувањето;
 • Настани што ги претрпел осигуреникот како резултат на употреба на алкохол, лекови, лекови или поради одложување на пропишаната терапија;
 • Настани кои се директно или индиректно поврзани со немири, непријателства, терор од секаков вид, природни катастрофи, влијанија врз животната средина, земјотреси;
За повеќе информации во врска со вклучените осигурувања, ве молиме контактирајте не!
Хотел / вид на соба Услуга Цена на лице во двокреветна соба Еднокреветна соба 3 то лице возрасен Дете до 12 год. Сместено со два  возрасни
Mermaird Cove Resort 4* / Standard Room All inclusive 1226 € 1465 € 1226 €   1149 €
Blue Bay Beach Resort 5* /  Garden Room Појадок и вечера 1188 €   1188 €   1268 €   831 €
VOI Kiwengwa 4* Standard Garden Room All inclusive 1381 €   1381 €   N/A 1131 €
My Blue Hotel 4* Standard Room All inclusive 1396 €   1649 €   N/A N/A
Next Paradise Boutique Hotel 4* / Standard Room Појадок и вечера 1553 €   1889 €   N/A N/A
Sandies Baobab Beach Resort 4* / Garden Room All inclusive 1595 €   1889 €   N/A 881 €
Hotel Breezes 5* / Standard Room Појадок и вечера 1441 €   N/A. 1329 €   1161 €
Karafuu 4* / Garden Room Појадок и вечера 1335 €   1335 €   1214 €   931 €
Karafuu 4* / Garden Room All inclusive 1556 €   1556 €   1368 €   931 €
TUI Blue Bahari Resort 5* / Duo Extra Deluxe Појадок и вечера 1556 €   1868 €   1930 €   931 €
TUI Blue Bahari Resort 5* / Duo Extra Deluxe All inclusive 1695 €   2052 €   2123 €   981 €
RIU Palace Zanzibar 5*  / Suite All inclusive 1742 €   2201 €   1515 €   1429 €
Zuri Zanzibar 5* / Garden Bungalow Појадок и вечера 2106 € 1881 €   N/A N/A
error: Content is protected !!